William Moulton Marston gimė 1893 m. gegužės 9 d. Amerikoje ir tapo vienu iš įdomiausių XX amžiaus psichologijos figūrų, kurio palikimas nusidriekė nuo akademinės psichologijos iki popkultūros. Šis Harvardo teisės ir psichologijos daktaras paliko neišdildomą pėdsaką tiek kriminalistikos, tiek ir komiksų istorijoje, sukurdamas tiek poligrafo prototipą, tiek ir "Wonder Woman" – vieną iš pirmųjų ir įtakingiausių moterų superherojų.
Gyvenimas ir karjera
Marston studijavo Harvardo universitete, kur įgijo teisės (1918 m.) ir psichologijos (1921 m.) daktaro laipsnius. Nors jis bandė kurti akademinę karjerą, jo nekonvencinės idėjos ir gyvenimo būdas (poliamoriški santykiai) dažnai sukeldavo nesklandumus tradicinėje akademinėje aplinkoje.
1920-aisiais, padedamas savo žmonos Elizabeth Holloway Marston (kuri taip pat turėjo teisės išsilavinimą), jis sukūrė ankstyvą sistolinio kraujospūdžio matuoklį – vieną iš poligrafo prototipo komponentų. Elizabeth vaidmuo Marstono darbuose dažnai buvo nepakankamai įvertintas to meto visuomenėje.
Poligrafas: "tiesos" technologija
Marston tikėjo, kad emocinis sujaudinimas, kylantis meluojant, pasireiškia fiziologiniais pokyčiais, kuriuos galima objektyviai užfiksuoti. Jo sukonstruotas prietaisas matavo sistolinio kraujospūdžio pokyčius, kurie, jo manymu, atskleidžia melą patikimiau nei subjektyvūs klausimai.
Nors šiuolaikinė teisena poligrafo nebepripažįsta kaip patikimo įrodymo, Marstono metodai padėjo pamatus vėlesniems psichofiziologiniams tyrimams ir paskatino susidomėjimą fiziologiniais melo indikatoriais. Ironiškai, jo sukurta superherojė "Wonder Woman" naudojo magiškąjį "Tiesos lasą", priverčiantį žmones sakyti tiesą – savotišką fantastinį jo mokslinio darbo atspindį.
"Wonder Woman": amazonė kaip socialinis manifestas
1941 metais Marston (slapyvardžiu Charles Moulton) sukūrė "Wonder Woman" – komiksų superheroję, kuri tapo feministine ikona popkultūroje. Šio kūrinio atsiradimui didelę įtaką turėjo Marstono gyvenime svarbios moterys: jo žmona Elizabeth Holloway ir jų ilgametė partnerė Olive Byrne (feministės Margaret Sanger dukterėčia).
Marston sąmoningai sukūrė "Wonder Woman" kaip feministinį projektą, norėdamas pristatyti alternatyvą vyrų dominuojamam superherojų pasauliui. Moters stiprybę, empatiją ir jos garsųjį "Tiesos lasą" autorius suvokė kaip alternatyvą vyriškos galios ir prievartos logikai. Jis tikėjo, kad moteriškoji energija ir "meilės valdžia" gali pakeisti pasaulį į gerąją pusę.
Įdomūs teiginiai
- "Jei vyrų pasaulis nesuteiks lygių galimybių moterims, moterys užvaldys pasaulį."
- "Nemanau, kad egzistuoja grynai normalus žmogus. Didelė dalis mūsų veiksmų ir minčių kyla iš mūsų pasąmonės troškimų."
- "Melo detektorius yra tik tiek geras, kiek geras yra jį naudojantis žmogus."
Ar nėra šiek tiek ironiška, kad melo detektoriaus pionierius populiariausiai prisimenamas ne už kraujospūdžio diagramos, o už fikcinės Amazonės aukso lasą, verčiantį... sakyti tiesą?
Palikimas
William Moulton Marston mirė 1947 m. gegužės 2 d., palikdamas daugiasluoksnį palikimą. Jo indėlis į psichofiziologiją paskatino melo detekcijos metodų vystymąsi, o "Wonder Woman" tapo kultūriniu fenomenu, kuris formuoja populiariąją kultūrą iki šių dienų.
Marston primena, kad psichologijos ribos yra daug platesnės nei tik akademinė veikla – kartais psichologas gali padaryti didesnę įtaką per popkultūrą nei per laboratorinius tyrimus. Jo nekonvencinis gyvenimo būdas ir mąstymas leido jam peržengti tradicinių akademinių disciplinų ribas ir sukurti palikimą, kuris tęsiasi įvairiose srityse.