Viktor Frankl, gimęs 1905 m. kovo 26 d. Vienoje, Austrijoje, buvo žymus neurologas, psichiatras ir logoterapijos – psichoterapijos krypties, pagrįstos gyvenimo prasmės paieškomis – kūrėjas. Kovo 26 d., sukaks lygiai 120 metų nuo šio iškilaus mokslininko gimimo.
Gyvenimas ir išgyventos patirtys
Frankl 1930 m. įgijo medicinos daktaro laipsnį Vienos universitete, kur studijavo psichiatrijos ir neurologijos specialybes. Nuo 1933 iki 1937 m. jis vadovavo moterų savižudybių prevencijos programai Am Steinhof psichiatrinėje ligoninėje Vienoje. Vėliau įkūrė privačią praktiką, tačiau 1938 m. naciams aneksavus Austriją, buvo priverstas ją uždaryti dėl savo žydiškos kilmės. Tuomet jis tapo neurologijos skyriaus vadovu Rothschild ligoninėje, kuri aptarnavo žydų populiaciją.
1942 m. Frankl ir jo šeima buvo išsiųsti į Terezienštato koncentracijos stovyklą, kur po šešių mėnesių mirė jo tėvas. 1944 m. likusieji Franklai buvo pervežti į Aušvicą, kur buvo nužudyta jo motina; vėliau Bergen-Belseno koncentracijos stovykloje mirė ir jo žmona. Iš visos artimųjų šeimos išgyveno tik jo sesuo, kuri buvo emigravusi į Australiją.
Logoterapijos atsiradimas
Frankl sukūrė logoterapiją dar prieš patekdamas į koncentracijos stovyklas, būdamas 37 metų amžiaus. Tačiau būtent siaubingos stovyklų patirtys tapo savotišku "laboratorijos" patvirtinimu jo teorijoms. Jis pastebėjo, kad tie kaliniai, kurie turėjo gyvenimo tikslą ar prasmę, turėjo didesnę tikimybę išgyventi.
Logoterapijos terminas pirmą kartą buvo pristatytas 1938 m. publikacijoje. Pats žodis "logoterapija" kilęs iš graikų kalbos žodžio "logos", reiškiančio "prasmę". Frankl tikėjo, kad žmogaus pagrindinis gyvenimo motyvas yra ne malonumų siekimas (kaip teigė Freudas) ar galios troškimas (kaip teigė Adleris), o prasmės paieška.
Pagrindiniai logoterapijos principai
Logoterapija remiasi trimis pagrindiniais principais:
- Gyvenimas turi prasmę visomis aplinkybėmis, net ir pačiomis sunkiausiomis
- Mūsų pagrindinė motyvacija gyventi yra noras rasti gyvenimo prasmę
- Mes turime laisvę rasti prasmę tame, ką darome, ką patiriame, arba bent jau požiūryje, kurį pasirenkame susidūrę su neišvengiama kančia
Frankl tikėjo, kad žmogaus dvasia (valia) negali būti paveikta išorinių jėgų. Net ir ekstremaliomis fizinėmis aplinkybėmis žmogus gali išsigelbėti per savo dvasinį "aš" kaip būdą išgyventi, atrodytų, nepakeliamas sąlygas.
Akademinė karjera ir palikimas
Po išlaisvinimo iš koncentracijos stovyklos 1945 m., Frankl grįžo į Vieną, kur tapo Vienos poliklinikos neurologijos skyriaus vadovu. Per devynias dienas jis sukūrė savo klasikinę knygą "Ein Psycholog erlebt das Konzentrationslager" (1946 m.; "Psichologas išgyvena koncentracijos stovyklą"), kuri anglų kalba buvo išleista pavadinimu "Man's Search for Meaning" ("Žmogus ieško prasmės"). Ši knyga buvo išversta į 24 kalbas ir perspausdinta 73 kartus, tapo standartine mokymo priemone psichologijos, filosofijos ir teologijos kursuose.
Frankl dėstė Vienos universitete iki 1990 m. ir daugelyje Amerikos universitetų. 1992 m. Vienoje buvo įkurtas Viktoro Franklio institutas, skirtas tęsti jo darbą. Frankl mirė 1997 m. rugsėjo 2 d. Vienoje, sulaukęs 92 metų amžiaus.
Arbatinės šventė
Šiandien Psichodramos Arbatinėje buvo paminėtas artėjantis Viktoro Franklio 120-asis gimtadienis. Renginio metu Kalis Kalendorijus, kaip visada, nustebino visus savo išsamiomis žiniomis apie Franklio gyvenimą ir darbus. Jis pasidalino mažai žinomais faktais apie tai, kaip Frankl koncentracijos stovyklose organizavo savižudybių prevencijos programas, padėdamas depresiją ir suicidinių minčių turintiems kaliniams rasti gyvenimo prasmę net tokiomis siaubingomis sąlygomis.
Arbatinės lankytojai taip pat sužinojo, kad Frankl buvo aistringas alpinistas, o jo logoterapijos metodai dažnai pasitelkdavo humorą kaip būdą padėti pacientams atsitraukti nuo problemų ir pažvelgti į jas iš kitos perspektyvos. Mopsis, įkvėptas Franklio idėjų, pasidalino, kaip logoterapijos principus pritaiko savo darbe su mokyklų bendruomenėmis, padėdamas mokiniams rasti prasmę net ir sudėtingose situacijose.
Panka Matilda, kaip visada pedantiška, parengė specialų protokolą šiam renginiui, pažymėdama, kad Franklio idėjos apie prasmės paiešką yra ypač aktualios šiuolaikiniame pasaulyje, kur materialinės vertybės dažnai užgožia dvasines.
Šaltiniai:
- https://www.britannica.com/biography/Viktor-Frankl
- https://viktorfranklamerica.com/what-is-logotherapy/
- https://vfisa.com/viktor-frankl.php
- https://www.goodtherapy.org/famous-psychologists/viktor-frankl.html
- https://www.simplypsychology.org/logotherapy.html
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8763215/
- https://en.wikipedia.org/wiki/Logotherapy
- https://webspace.ship.edu/cgboer/frankl.html