Slavoj Žižek, gimęs 1949 m. kovo 21 d. Liublianoje, Slovėnijoje (tuometinėje Jugoslavijoje), yra vienas įtakingiausių šiuolaikinių slovėnų filosofų, kultūros teoretikų ir viešųjų intelektualų.
Gyvenimas ir išsilavinimas
Žižek gimė vidurinės klasės šeimoje Liublianoje. Jo tėvas Jožė Žižekas buvo ekonomistas ir valstybės tarnautojas iš Prekmurje regiono rytų Slovėnijoje, o motina Vesna, kilusi iš Gorizia kalvų Slovėnijos pajūryje, dirbo buhaltere valstybinėje įmonėje4. Didžiąją vaikystės dalį jis praleido pajūrio mieste Portoroše, kur susidūrė su Vakarų kinu, teorija ir populiariąja kultūra46. Paauglystėje su šeima grįžo į Liublianą, kur lankė Bežigrad vidurinę mokyklą4.
1967 m., liberalizacijos laikotarpiu Tito valdomoje Jugoslavijoje, Žižek įstojo į Liublianos universitetą studijuoti filosofijos ir sociologijos4. Dar prieš pradėdamas studijas, jis jau skaitė prancūzų struktūralistus, o 1967 m. išleido pirmąjį Jacques Derrida teksto vertimą į slovėnų kalbą4. Žižek dalyvavo disidentų intelektualų rateliuose ir publikavo straipsnius alternatyviuose žurnaluose, tokiuose kaip "Praxis", "Tribuna" ir "Problemi", kuriuos jis taip pat redagavo4.
1971 m. jis įgijo magistro laipsnį, tačiau jo disertacija buvo apkaltinta esanti "nemarksistinė", todėl jis prarado dėstytojo poziciją4. 1981 m. Liublianos universitete jis apsigynė filosofijos daktaro laipsnį su disertacija "Prancūzų struktūralizmo teorinis ir praktinis aktualumas"46. Vėliau jis atliko privalomąją karinę tarnybą Jugoslavijos liaudies armijoje Karlovace4.
1985 m. Žižek apsigynė antrąją daktaro disertaciją psichoanalizės srityje Paryžiaus VIII universitete67.
Filosofinės idėjos ir indėlis
Žižeko mąstymas dažnai apibūdinamas kaip "hegelo-lakaniškas"4. Savo ankstyvoje karjeroje jis teigė, kad jo teorinę erdvę formuoja "trys gravitacijos centrai: hegeliška dialektika, lakaniška psichoanalitinė teorija ir šiuolaikinė ideologijos kritika"4. 2010 m. Žižek teigė, kad jam Hegel yra svarbesnis nei Lacan: "Net Lacan man yra tik įrankis Hegeliui skaityti. Man visada tai yra Hegel, Hegel, Hegel"4.
Subjektyvumo teorija
Žižekui subjektas niekada negali būti redukuotas į savo simbolinę (socialinę) poziciją, nes pats šios pozicijos "prisiėmimas" implikuoja atskirą "Aš", esantį už simbolinio, kuris tą poziciją prisiima4. Tačiau apie šį subjektą, šį "Aš", kuris išvengia simbolizacijos, nieko pozityvaus negalima pasakyti; jis negali būti suvokiamas kaip niekas kita, tik "tai, kas negali būti simbolizuota"4.
Žižek šią poziciją apie subjektą priskiria Hegeliui, ypač jo žmogaus kaip "pasaulio nakties" aprašymui, ir Lacanui su jo užbraukto, suskilusio subjekto aprašymu4.
Ideologijos teorija
Žižeko lakaniška ideologijos teorija yra vienas svarbiausių jo indėlių į politinę teoriją45. Jo pirmoji knyga anglų kalba "The Sublime Object of Ideology" (1989) yra laikoma jo šedevru5. Žižek teigia, kad ideologija priklauso simbolinei tvarkai ir yra palaikoma daugiausia pasąmonės, o ne sąmonės lygmeniu4.
Remdamasis Peterio Sloterdijko "Critique of Cynical Reason", Žižek teigia, kad ciniškas požiūris nėra pakankamas, norint pabėgti nuo ideologijos, nes, anot Žižeko, nors postmodernūs subjektai sąmoningai yra ciniški politinės situacijos atžvilgiu, jie ir toliau ją stiprina savo elgesiu4.
Akademinė karjera ir įtaka
Žižek dėstė daugelyje prestižinių universitetų, įskaitant Niujorko universitetą ir Kolumbijos universitetą6. Jis taip pat buvo susijęs su įvairiomis akademinėmis ir kultūrinėmis institucijomis, pavyzdžiui, Birkbecko humanitarinių mokslų institutu Londone67.
Žižek yra nepaprastai produktyvus autorius, išleidęs daugiau nei penkiasdešimt knygų per savo karjerą6. Jo darbai dažnai jungia Karlo Marxo, Sigmundo Freudo ir Georgo Wilhelmo Friedricho Hegelio idėjas, koncentruojantis į ideologijos, kapitalizmo ir politinės kritikos temas6.
Žižekas taip pat domisi kinu ir yra tyrinėjęs kiną iš filosofinės ir psichoanalitinės perspektyvos dokumentiniuose filmuose "The Pervert's Guide to Cinema" ir "The Pervert's Guide to Ideology"6.
Nepaisant pripažinimo, jo darbai sulaukė kritikos dėl konkrečių alternatyvų trūkumo sistemoms, kurias jis kritikuoja6. Per savo raštus ir paskaitas Žižek ir toliau daro įtaką šiuolaikiniam mąstymui apie ideologiją, politiką ir kultūrą.
Politinė veikla
8-ojo dešimtmečio pabaigoje Žižek išgarsėjo kaip publicistas alternatyviame jaunimo žurnale "Mladina", kuriame kritikavo Josipo Broz-Tito politiką ir visos Jugoslavijos politiką, ypač visuomenės militarizaciją7. Iki 1988 m. spalio jis buvo Slovėnijos komunistų partijos narys, iš kurios pasitraukė protestuodamas kartu su kitais 32 slovėnų intelektualais7.
Tarp 1988 m. ir 1990 m. jis aktyviai dalyvavo įvairiuose pilietiniuose ir politiniuose judėjimuose, kovojančiuose už Slovėnijos demokratizaciją7. Pirmuosiuose laisvuose rinkimuose 1990 m. jis buvo Liberalų demokratų partijos kandidatas į Slovėnijos prezidentūrą7.
Šaltiniai:
- https://iep.utm.edu/zizek/
- https://philosophy.stackexchange.com/questions/3679/what-are-the-most-significant-contributions-slavoj-%C5%BDi%C5%BEek-has-made-to-the-field-o
- https://zizekstudies.org/index.php/IJZS/article/download/59/56
- https://en.wikipedia.org/wiki/Slavoj_%C5%BDi%C5%BEek
- https://www.britannica.com/biography/Slavoj-Zizek
- https://www.ebsco.com/research-starters/biography/slavoj-zizek
- https://lt.wikipedia.org/wiki/Slavoj_%C5%BDi%C5%BEek