Roger William Brown, gimęs 1925 m. balandžio 14 d. Detroite, Mičigano valstijoje, buvo amerikiečių psicholingvistas ir socialinis psichologas, kurio darbai padėjo pagrindus šiuolaikiniams tyrimams apie kalbos raidą ir socialinę psichologiją. Jis laikomas vienu iškiliausių XX a. psichologijos mokslo figūrų Wikipedia.
Gyvenimas ir akademinė karjera
Roger Brown baigė bakalauro studijas Mičigano universitete 1948 m., o 1952 m. ten pat įgijo psichologijos daktaro laipsnį. Po studijų jis pradėjo dėstyti Harvardo universitete, kur dirbo nuo 1952 iki 1957 m., vėliau persikėlė į MIT, kur tapo pilnu profesoriumi. 1962 m. grįžęs į Harvardą, jis užėmė Socialinių santykių departamento vadovo pareigas ir išdirbo iki pat pensijos 1994 m. Harvard Psychology.
Brown buvo žinomas dėl savo elegantiško ir humoristinio rašymo stiliaus, kuris dažnai lyginamas su William James – garsiuoju psichologijos pradininku. Be mokslinių tyrimų, jis buvo mylimas mentorius, o jo studentai tapo svarbiais kalbos raidos ir psicholingvistikos tyrėjais Wikipedia.
Tyrimai ir indėlis
Roger Brown atliko revoliucinius tyrimus apie vaikų kalbos raidą, įskaitant garsųjį ilgalaikį tyrimą su trimis vaikais – „Adam“, „Eve“ ir „Sarah“. Šie tyrimai atskleidė esminius kalbos vystymosi etapus ir tapo pagrindu jo knygai A First Language: The Early Stages (1973), kuri buvo cituota daugiau nei 700 mokslinių publikacijų Harvard Psychology.
Be kalbos raidos, Brown prisidėjo prie socialinės psichologijos plėtros. Jo knyga Social Psychology (1965) tapo klasika, o jos antroji redakcija (1985) buvo visiškai perrašyta, pateikiant naujas teorijas ir įžvalgas Wikipedia. Jis taip pat tyrinėjo tokias temas kaip „Tip of the Tongue“ fenomenas, „Flashbulb Memories“ (emocinių prisiminimų ryškumas) bei mandagumo reiškiniai skirtingose kultūrose IASCL.
Įdomūs teiginiai
- „Kalba nėra tik komunikacijos priemonė – ji formuoja mūsų mintis ir suvokimą apie pasaulį“ Harvard Psychology.
- „Vaikų kalbos raida yra ne tik biologinis procesas – tai jų sąveikos su aplinka rezultatas“ Wikipedia.
- „Mandagumas yra universali žmogaus elgesio forma, tačiau jos išraiška priklauso nuo kultūrinio konteksto“ IASCL.
Roger Brown paliko neišdildomą pėdsaką psichologijos srityje. Jo darbai apie kalbos raidą ir socialinius santykius ne tik pakeitė mokslinį supratimą apie šias temas, bet ir įkvėpė naujas kartas tyrėjų. Jis buvo pripažintas kaip vienas iš 100 įtakingiausių XX a. psichologų pagal Amerikos Psichologų Asociacijos sąrašą Harvard Psychology.