Edgar Henry Schein, gimęs 1928 m. kovo 5 d. Ciuriche, Šveicarijoje, buvo įtakingas šveicarų kilmės amerikiečių psichologas, organizacijų teoretikas ir verslo konsultantas. Jis mirė 2023 m. sausio 26 d., sulaukęs 94 metų amžiaus.
Išsilavinimas ir ankstyvoji karjera
Schein emigravo į Jungtines Amerikos Valstijas 1938 m. ir siekė aukštojo išsilavinimo Čikagos universitete, kur 1947 m. įgijo bakalauro laipsnį. Vėliau jis tęsė studijas Stanfordo universitete, kur 1949 m. įgijo psichologijos magistro laipsnį, o 1952 m. Harvardo universitete apsigynė socialinės psichologijos daktaro disertaciją146.
1952-1956 m. Schein tarnavo JAV kariuomenėje kapitonu ir buvo Walter Reed kariuomenės tyrimų instituto Socialinės psichologijos skyriaus vadovas48. Šiuo laikotarpiu jis atliko svarbius tyrimus, susijusius su prievartiniu įtikinėjimu (angl. coercive persuasion), apklausdamas amerikiečių karo belaisvius apie Kinijos kalinių indoktrinacijos bandymus Korėjos karo metu1.
1956 m. Schein prisijungė prie MIT Sloan vadybos mokyklos, o 1964 m. tapo organizacinės psichologijos ir vadybos profesoriumi. 1978 m. jis buvo paskirtas Sloan Fellows vadybos profesoriumi, šias pareigas ėjo iki 1990 m. 2006 m. jis išėjo į pensiją ir tapo profesoriumi emeritu8.
Organizacinės kultūros modelis
Schein labiausiai žinomas dėl savo organizacinės kultūros modelio, kurį sukūrė 9-ajame dešimtmetyje. 1985 m. išleistoje knygoje "Organizational Culture and Leadership" jis pasiūlė, kad organizacinę kultūrą galima analizuoti trimis lygmenimis1256:
- Artefaktai - matomi organizacijos elementai, įskaitant architektūrą, technologiją, biuro išplanavimą, aprangos kodą, matomus ar girdimus elgesio modelius ir viešus dokumentus, pavyzdžiui, darbuotojų orientavimo instrukcijas.
- Vertybės - priežastys ir/arba racionalūs paaiškinimai, kodėl organizacijos nariai elgiasi taip, kaip elgiasi.
- Prielaidos - paprastai nesąmoningi modeliai, lemiantys, kaip grupės nariai suvokia, mąsto ir jaučia.
Šis modelis padeda vadovams ir konsultantams diagnozuoti ir spręsti kultūrines problemas, darančias įtaką darbuotojų motyvacijai ir organizaciniam efektyvumui. Schein pabrėžė, kad organizacinė kultūra yra ne tik išreikštų vertybių rinkinys, bet ir gyvenimiška patirtis, kurią formuoja giliai įsišaknijusios prielaidos, vadovų elgesys ir kasdienė sąveika2.
Kiti svarbūs indėliai
Be organizacinės kultūros modelio, Schein padarė reikšmingą įtaką šiose srityse:
- Psichologinis saugumas - jis pabrėžė psichologinio saugumo svarbą skatinant inovacijas, bendradarbiavimą ir gerovę darbo vietoje. Schein teigė, kad darbuotojai yra labiau motyvuoti ir produktyvesni, kai jaučiasi saugūs išreikšti savo idėjas, rizikuoti ir pripažinti klaidas nebijodami pasekmių2.
- Karjeros inkarai - Schein sukūrė karjeros inkarų sistemą, padedančią organizacijoms geriau suprasti, kas motyvuoja atskirus darbuotojus, leidžiant vadovams kurti vaidmenis ir karjeros kelius, atitinkančius darbuotojų asmeninius motyvus ir stiprybes2.
- Proceso konsultavimas - jis sukūrė proceso konsultavimo metodą, kuris pabrėžia, kad konsultantas turėtų padėti klientui diagnozuoti ir išspręsti savo problemas, o ne tiesiog teikti ekspertines rekomendacijas4.
- Nuolankus klausimas - vėlesniuose darbuose Schein pabrėžė nuolankaus klausimo svarbą vadovavime, teigdamas, kad vadovai turėtų užduoti klausimus ir klausytis, užuot tiesiog sakę kitiems, ką daryti3.
Publikacijos ir palikimas
Per savo karjerą Schein parašė daugiau nei 14 knygų ir 179 publikacijas68. Tarp žymiausių jo knygų:
- "Organizational Culture and Leadership" (1985)
- "Process Consultation Revisited" (1998)
- "Helping: How to Offer, Give, and Receive Help" (2011)
- "Humble Inquiry: The Gentle Art of Asking Instead of Telling" (2013)
- "Humble Leadership: The Power of Relationships, Openness, and Trust" (2018)
Schein gavo daugybę apdovanojimų už savo darbą, įskaitant Akademijos vadybos Distinguished Scholar-Practitioner apdovanojimą (2009), Lifetime Achievement Award in Workplace Learning (2012) ir garbės daktaro laipsnį iš IEDC Bled vadybos mokyklos Slovėnijoje (2012)4.
Schein darbas turėjo ilgalaikį poveikį organizacinei psichologijai, vadovavimui ir organizacinei plėtrai. Jo idėjos apie organizacinę kultūrą, psichologinį saugumą ir nuolankų vadovavimą ir toliau formuoja šiuolaikinę vadybos praktiką ir organizacinę teoriją.
Šaltiniai:
- https://mitsloan.mit.edu/ideas-made-to-matter/5-enduring-management-ideas-mit-sloans-edgar-schein
- https://www.linkedin.com/pulse/legends-work-series-edgar-schein-pioneer-culture-what-matt-leveque-h8w3e
- https://www.goodreads.com/author/list/43958.Edgar_H_Schein
- https://www.toolshero.com/toolsheroes/edgar-schein/
- https://www.business.com/articles/management-theory-of-edgar-schein/
- https://en.wikipedia.org/wiki/Edgar_Schein
- https://www.bestpracticeinstitute.org/expertdetail/4832-ed-schein.html
- https://tobiascenter.iu.edu/research/oral-history/audio-transcripts/schein-edgar.html