Abraham Harold Maslow gimė 1908 m. balandžio 1 d. Brukline, Niujorke, žydų imigrantų iš Rusijos šeimoje[2][3][4]. Jis buvo vyriausias iš septynių vaikų ir vėliau savo ankstyvąją vaikystę apibūdino kaip nelaimingą ir vienišą, daug laiko praleisdamas bibliotekoje skaitydamas knygas[2].
Maslow studijavo teisę Niujorko miesto koledže ir Cornellio universitete, vėliau 1927-1934 m. psichologiją Viskonsino universitete[1]. 1934 m. jis įgijo daktaro laipsnį[1]. Savo akademinę karjerą pradėjo dėstydamas Bruklino ir Kolumbijos universitetuose[1]. 1937 m. jis prisijungė prie Bruklino koledžo fakulteto[7], o 1951 m. tapo Brandeiso universiteto (Voltamas, Masačusetsas) psichologijos katedros vedėju, kur dirbo iki 1969 m.[7]
Poreikių hierarchijos teorija
Maslow labiausiai išgarsėjo dėl savo sukurtos poreikių hierarchijos teorijos, kurią pirmą kartą pristatė 1943 m. straipsnyje "Žmogaus motyvacijos teorija"[3][5]. Šioje teorijoje jis teigė, kad žmogaus poreikiai išsidėsto hierarchine tvarka ir turi būti patenkinami nuosekliai[5][7].
Maslow poreikių piramidė susideda iš penkių pagrindinių lygmenų:
- Fiziologiniai poreikiai: kvėpavimas, mityba, miegas, kitos gyvybinės funkcijos[3][6]
- Saugumo poreikiai: fizinis ir emocinis saugumas, kūno, šeimos, teritorijos bei turto apsauga[3][6]
- Socialiniai poreikiai: socializacija, draugystė, šeima, meilė, intymumas[6]
- Savivertės ir pripažinimo poreikiai: pagarba, pasitikėjimas savimi ir kitais, tobulėjimo siekis[6]
- Savirealizacijos poreikiai: žinių ir patirties panaudojimas, kūrybiškumas, aukštesnių tikslų siekimas[6]
Maslow teigė, kad žemesnieji poreikiai turi būti bent iš dalies patenkinti, kad žmogus galėtų siekti aukštesnių poreikių[5]. Tačiau vėlesniais metais jis pripažino, kad ši hierarchija nėra griežtai linijiška ir kad žmonės gali jausti įvairius poreikius vienu metu arba judėti tarp lygmenų[5].
Indėlis į psichologiją
Maslow buvo vienas iš humanistinės psichologijos įkūrėjų[3][4][6], kuri kartais buvo vadinama "trečiąja jėga" priešpriešinant ją biheviorizmo ir psichoanalizės kryptims[7]. Jo darbai padėjo pagrindus 1998 m. susiformavusiai pozityviajai psichologijai[4][6].
Savo pagrindiniuose veikaluose "Motyvacija ir asmenybė" (1954) ir "Link būties psichologijos" (1962), Maslow teigė, kad tikrai sveiki žmonės yra save aktualizuojantys, nes jie patenkina aukščiausius psichologinius poreikius ir visiškai integruoja savo asmenybės komponentus[7].
Abraham Maslow mirė 1970 m. birželio 8 d. Kalifornijoje, būdamas 62 metų amžiaus[4][6][7].
Šaltiniai: [1] Abraham Harold Maslow - Visuotinė lietuvių enciklopedija https://www.vle.lt/straipsnis/abraham-harold-maslow/ [2] Biography of Abraham Maslow (1908-1970) - Verywell Mind https://www.verywellmind.com/biography-of-abraham-maslow-1908-1970-2795524 [3] Minimos poreikių piramidės kūrėjo Abrahamo Maslow gimimo metinės https://www.lrt.lt/naujienos/veidai/14/1157265/minimos-poreikiu-piramides-kurejo-abrahamo-maslow-gimimo-metines [4] Abraham Maslow - Enciklopedija Lietuvai ir Pasauliui (ELIP) https://m.lietuvai.lt/wiki/Abraham_Maslow [5] Maslow's Hierarchy of Needs - Simply Psychology https://www.simplypsychology.org/maslow.html [6] Abraham Maslow - Vikipedija https://lt.wikipedia.org/wiki/Abraham_Maslow [7] Abraham Maslow | Biography, Books, Hierarchy of Needs, & Facts https://www.britannica.com/biography/Abraham-H-Maslow