“Psichologinio atsparumo ugdymas: mokytojo stiprybių atskleidimas”
Mokytojo profesija reikalauja ne tik profesinių žinių ir įgūdžių, bet ir tvirto psichologinio atsparumo. Gebėjimas atsitiesti po nesėkmių, prisitaikyti prie besikeičiančių aplinkybių ir išlaikyti pozityvų požiūrį sudėtingose situacijose yra esminiai įgūdžiai šiuolaikiniam pedagogui. Šis seminaras skirtas padėti mokytojams suprasti psichologinio atsparumo koncepciją, atpažinti savo stiprybes ir ugdyti vidinį dialogą, kuris stiprina atsparumą. Mūsų tikslas – ne tik suteikti teorinių žinių apie psichologinį atsparumą, bet ir pasiūlyti praktines strategijas, kaip jį ugdyti kasdienėje veikloje, ypatingą dėmesį skiriant vidinei komunikacijai su savimi.
Apie temą plačiau
Psichologinis atsparumas yra kompleksinė sąvoka, apimanti gebėjimą sėkmingai prisitaikyti prie nepalankių aplinkybių, atsigauti po stresinių situacijų ir net augti patiriant sunkumus. Tai nėra įgimta savybė, o veikiau įgūdžių rinkinys, kurį galima išsiugdyti ir stiprinti.
Psichologinis atsparumas susideda iš kelių pagrindinių komponentų:
- Savimonė: gebėjimas atpažinti savo emocijas, mintis ir elgesio modelius.
- Saviveiksmingumas: tikėjimas savo gebėjimu įveikti iššūkius.
- Optimizmas: gebėjimas išlaikyti pozityvų požiūrį net sudėtingose situacijose.
- Kognityvinis lankstumas: gebėjimas prisitaikyti prie besikeičiančių aplinkybių.
- Socialinė parama: gebėjimas kurti ir palaikyti palaikančius santykius.
- Prasmės jausmas: aiškus suvokimas apie savo gyvenimo ir darbo prasmę.
Vienas iš esminių psichologinio atsparumo aspektų yra vidinė komunikacija su savimi. Tai apima mūsų vidinio dialogo kokybę, savęs vertinimą ir gebėjimą konstruktyviai reflektuoti savo patirtis. Pozityvi ir palaikanti vidinė kalba gali stipriai padidinti mūsų atsparumą stresinėse situacijose.
Mokytojo profesijoje psichologinis atsparumas yra ypač svarbus dėl nuolat kintančių iššūkių, emocinio darbo intensyvumo ir aukštų visuomenės lūkesčių. Stiprus psichologinis atsparumas ne tik padeda mokytojui išlikti efektyviam ir patenkintam savo darbu, bet ir tampa pavyzdžiu mokiniams, kaip įveikti gyvenimo sunkumus.
Seminaro turinys
Šio seminaro metu gilinsimės į psichologinio atsparumo koncepciją ir jos praktinį taikymą mokytojo profesijoje, ypatingą dėmesį skirdami vidinei komunikacijai su savimi.
Pradėsime nuo išsamios psichologinio atsparumo analizės. Aptarsime mokslinius tyrimus, atskleidžiančius atsparumo svarbą pedagoginiame darbe. Nagrinėsime psichologinio atsparumo komponentus: savimonę, saviveiksmingumą, optimizmą, kognityvinį lankstumą, socialinę paramą ir prasmės jausmą. Diskutuosime, kaip šie komponentai pasireiškia kasdieniame mokytojo darbe.
Toliau koncentruosimės į vidinės komunikacijos su savimi svarbą atsparumo ugdymui. Analizuosime, kaip mūsų vidinis dialogas veikia mūsų emocijas, elgesį ir gebėjimą įveikti iššūkius. Praktikuosimės atpažinti negatyvius minčių modelius ir juos keisti į labiau palaikančius ir konstruktyvius.
Ypatingą dėmesį skirsime savimonės ugdymui. Mokysimės naudoti įvairias savirefleksijos technikas, padedančias geriau suprasti savo emocines reakcijas ir elgesio modelius. Praktikuosimės vesti "emocinį dienoraštį", kuris padės sekti savo emocines būsenas ir jų priežastis.
Nagrinėsime saviveiksmingumo stiprinimo strategijas. Aptarsime, kaip nustatyti realistiškus tikslus, švęsti mažas pergales ir konstruktyviai vertinti nesėkmes. Praktikuosimės naudoti pozityvų savęs įtvirtinimą ir vizualizacijos technikas, stiprinančias tikėjimą savo gebėjimais.
Gilinsimės į optimizmo ugdymo būdus. Mokysimės, kaip perrėminti negatyvias situacijas, ieškoti pozityvių aspektų sudėtingose aplinkybėse ir kurti pozityvias ateities vizijas. Praktikuosimės naudoti dėkingumo praktikas kasdieniniame gyvenime.
Aptarsime kognityvinio lankstumo svarbą ir jo ugdymo būdus. Nagrinėsime, kaip priimti pokyčius, adaptuotis prie naujų situacijų ir ieškoti alternatyvių problemos sprendimo būdų. Praktikuosimės naudoti "kas būtų, jeigu" scenarijus, padedančius lavinti mąstymo lankstumą.
Diskutuosime apie socialinės paramos svarbą atsparumui ir strategijas, kaip kurti bei palaikyti palaikančius santykius su kolegomis, šeima ir draugais. Praktikuosimės, kaip efektyviai prašyti pagalbos ir ją priimti.
Nagrinėsime, kaip stiprinti prasmės jausmą mokytojo darbe. Aptarsime, kaip susieti kasdienes užduotis su didesniais tikslais ir vertybėmis. Praktikuosimės kurti asmeninę mokytojo misiją, kuri padėtų išlaikyti motyvaciją sudėtingose situacijose.
Galiausiai, aptarsime, kaip integruoti psichologinio atsparumo praktikas į kasdienį mokytojo gyvenimą. Kursime individualius "atsparumo planus", pritaikytus kiekvieno mokytojo unikalioms aplinkybėms ir poreikiams.
Seminaras bus interaktyvus, derinant teorines įžvalgas su praktinėmis užduotimis, savirefleksijos pratimais ir grupinėmis diskusijomis. Dalyviai turės galimybę išbandyti įvairias psichologinio atsparumo ugdymo technikas, dalintis patirtimi su kolegomis ir kurti individualias strategijas savo atsparumo stiprinimui.
Renginio organizacinės detalės
- Siūloma minimali seminaro trukmė – 180 min. (480 Eur)
- Dažniausiai užsakoma trukmė – 6 ak.val./trys paskaitos/270 min. (600 Eur)
- Galima ilgesnė išsamesnės seminaro trukmė – 6 ak.val./trys paskaitos/270 min. (750 Eur, 2 paskaitos, pietų pertrauka, kitos dvi paskaitos)
- Ar galimi mokymai nuotoliu? TAIP (paprastai pasiūlau Zoom platformą)
- Ar galima išduoti pažymėjimus? TAIP. Tik tokiu atveju prašykite iš anksto, bus pateikta interneto nuoroda, kur dalyviai turės užsiregistruoti pažymai. Pastaba: tai nėra kvalifikaciniai pažymėjimai. Pageidaujant tokių pažymėjimų, derintume/registruotume renginį pasirinktame švietimo centre.
Svarbu: Nuo 2025 m. sausio 1 d. seminarų kainos keisis:
- Minimali seminaro trukmė (180 min.) – 580 Eur
- 6 ak. val. trukmės seminaras – 720 Eur
- Išsamesnės 8 ak. val. trukmės seminaras – 900 Eur
Visos kitos sąlygos, įskaitant galimybę organizuoti mokymus nuotoliu ir išduoti pažymėjimus, lieka nepakitusios. Rekomenduojame planuoti mokymus iš anksto, atsižvelgiant į šiuos būsimus kainų pokyčius.