“Empatijos ugdymas klasėje: kaip geriau suprasti mokinių poreikius ir jausmus”
Šiuolaikiniame švietimo kontekste empatija tampa vis svarbesniu įgūdžiu tiek mokytojams, tiek mokiniams. Gebėjimas suprasti ir atjausti kitų jausmus bei poreikius yra esminis veiksnys kuriant pozityvų mokymosi klimatą ir skatinant efektyvų bendradarbiavimą. Tačiau dažnai mokytojai susiduria su iššūkiu, kaip efektyviai ugdyti empatiją intensyvioje mokyklos aplinkoje. Šis seminaras skirtas padėti mokytojams giliau suprasti empatijos svarbą ugdymo procese ir įgyti praktinių įgūdžių, kaip ugdyti empatiją klasėje.
Apie temą plačiau
Empatija yra daugiau nei tik gebėjimas užjausti kitus. Tai yra kompleksinis įgūdis, apimantis emocinį atpažinimą, perspektyvos suvokimą ir gebėjimą tinkamai reaguoti į kitų jausmus. Mokyklos aplinkoje empatija vaidina kritinį vaidmenį kuriant saugią ir palaikančią mokymosi aplinką, mažinant patyčias ir konfliktus, bei gerinant mokinių akademinius pasiekimus.
Vienas iš pagrindinių iššūkių, su kuriais susiduria mokytojai, yra balansas tarp akademinių tikslų siekimo ir emocinio intelekto ugdymo. Dažnai mokytojai jaučia spaudimą sutelkti dėmesį į akademinius rezultatus, palikdami mažiau laiko socialiniams ir emociniams įgūdžiams ugdyti. Tačiau tyrimai rodo, kad empatijos ugdymas ne tik gerina klasės atmosferą, bet ir teigiamai veikia mokinių motyvaciją ir akademinius pasiekimus.
Empatijos ugdymas apima įvairias formas – nuo kasdienių sąveikų klasėje iki specialiai sukurtų pamokų ar projektų. Svarbu suprasti, kad empatija gali būti ugdoma įvairiose situacijose: sprendžiant konfliktus, diskutuojant apie literatūros kūrinius, analizuojant istorijos įvykius ar net mokantis tiksliųjų mokslų. Taip pat svarbu pripažinti, kad empatijos ugdymas yra nuolatinis procesas, reikalaujantis nuoseklaus dėmesio ir praktikos tiek iš mokytojų, tiek iš mokinių pusės.
Seminaro metu nagrinėsime
Šio seminaro metu gilinsimės į tai, kaip efektyviai ugdyti empatiją klasėje, siekiant geriau suprasti mokinių poreikius ir jausmus. Pradėsime nuo empatijos sampratos ir jos reikšmės šiuolaikiniame ugdyme aptarimo. Analizuosime mokslinius tyrimus, atskleidžiančius empatijos įtaką mokymosi procesui ir socialiniams santykiams klasėje.
Nagrinėsime empatijos neurobiologinius pagrindus ir raidą, siekdami geriau suprasti, kaip formuojasi empatija ir kokie veiksniai ją skatina ar slopina. Šios žinios padės mokytojams efektyviau planuoti empatijos ugdymo strategijas, atsižvelgiant į mokinių amžių ir vystymosi ypatumus.
Ypatingą dėmesį skirsime mokytojo empatijos ugdymui. Praktikuosime savirefleksijos technikas ir metodus, padedančius mokytojams gilinti savo empatiją. Aptarsime, kaip mokytojo empatija veikia klasės dinamiką ir mokinių elgesį.
Gilinsimės į įvairius mokinių empatijos ugdymo metodus ir strategijas. Nagrinėsime, kaip integruoti empatijos ugdymą į įvairias pamokas ir veiklas. Praktikuosime vaidmenų žaidimus, diskusijų vedimo technikas ir kitus interaktyvius metodus, skatinančius mokinių empatiją.
Aptarsime empatiško bendravimo principus, įskaitant aktyvų klausymąsi ir nesmurtinę komunikaciją. Mokysimės, kaip šiuos principus taikyti kasdienėse situacijose klasėje, sprendžiant konfliktus ir kuriant pozityvų mokymosi klimatą.
Nagrinėsime, kaip panaudoti technologijas empatijos ugdymui. Aptarsime įvairias skaitmenines priemones ir programas, kurios gali padėti ugdyti empatiją, kartu diskutuodami apie technologijų naudojimo etiką ir ribas.
Galiausiai, aptarsime empatijos kultūros kūrimą mokykloje. Nagrinėsime, kaip bendradarbiauti su kolegomis ir tėvais, siekiant sukurti visapusišką empatiją skatinančią aplinką. Diskutuosime apie galimus iššūkius ir strategijas, kaip įveikti pasipriešinimą pokyčiams.
Seminaras bus interaktyvus, derinant teorines įžvalgas su praktinėmis užduotimis, grupinėmis diskusijomis ir asmeninėmis refleksijomis. Dalyviai ne tik įgis žinių apie empatijos ugdymą, bet ir turės galimybę išbandyti įvairias technikas, dalintis patirtimi su kolegomis ir kurti individualizuotus empatijos ugdymo planus savo klasėms.
Renginio organizacinės detalės
- Siūloma minimali seminaro trukmė – 180 min. (480 Eur)
- Dažniausiai užsakoma trukmė – 6 ak.val./trys paskaitos/270 min. (600 Eur)
- Galima ilgesnė išsamesnės seminaro trukmė – 6 ak.val./trys paskaitos/270 min. (750 Eur, 2 paskaitos, pietų pertrauka, kitos dvi paskaitos)
- Ar galimi mokymai nuotoliu? TAIP (paprastai pasiūlau Zoom platformą)
- Ar galima išduoti pažymėjimus? TAIP. Tik tokiu atveju prašykite iš anksto, bus pateikta interneto nuoroda, kur dalyviai turės užsiregistruoti pažymai. Pastaba: tai nėra kvalifikaciniai pažymėjimai. Pageidaujant tokių pažymėjimų, derintume/registruotume renginį pasirinktame švietimo centre.
Svarbu: Nuo 2025 m. sausio 1 d. seminarų kainos keisis:
- Minimali seminaro trukmė (180 min.) – 580 Eur
- 6 ak. val. trukmės seminaras – 720 Eur
- Išsamesnės 8 ak. val. trukmės seminaras – 900 Eur
Visos kitos sąlygos, įskaitant galimybę organizuoti mokymus nuotoliu ir išduoti pažymėjimus, lieka nepakitusios. Rekomenduojame planuoti mokymus iš anksto, atsižvelgiant į šiuos būsimus kainų pokyčius.