“Aktyvaus klausymosi įgūdžių tobulinimas: kaip tapti geresniu klausytoju”
Šiuolaikiniame pasaulyje, kur informacijos srautas yra nuolatinis, o dėmesio išlaikymas tampa vis sudėtingesniu iššūkiu, aktyvaus klausymosi įgūdžiai tampa ypač svarbūs. Ypač tai aktualu švietimo srityje, kur efektyvus bendravimas tarp mokytojų, mokinių ir kolegų yra esminis sėkmingo ugdymo proceso elementas. Tačiau dažnai mokytojai susiduria su iššūkiu, kaip efektyviai klausytis ir suprasti savo mokinius bei kolegas intensyvioje mokyklos aplinkoje. Šis seminaras skirtas padėti mokytojams giliau suprasti aktyvaus klausymosi svarbą ir įgyti praktinių įgūdžių, kaip tapti geresniais klausytojais.
Apie temą plačiau
Aktyvus klausymasis yra daugiau nei tik girdėjimas. Tai yra sąmoningas procesas, reikalaujantis visiško dėmesio sutelkimo, empatijos ir gebėjimo interpretuoti tiek verbalinę, tiek neverbalinę komunikaciją. Mokyklos aplinkoje aktyvus klausymasis vaidina kritinį vaidmenį kuriant pasitikėjimu grįstus santykius, sprendžiant konfliktus ir gerinant mokinių akademinius pasiekimus.
Vienas iš pagrindinių iššūkių, su kuriais susiduria mokytojai, yra laiko ir energijos stoka giliam klausymuisi. Dažnai mokytojai jaučia spaudimą greitai reaguoti ir pateikti atsakymus, palikdami mažai erdvės išklausyti ir suprasti. Tačiau tyrimai rodo, kad aktyvus klausymasis ne tik gerina tarpusavio santykius, bet ir padeda mokiniams jaustis vertinamiems ir suprastiems, kas savo ruožtu didina jų motyvaciją ir įsitraukimą į mokymosi procesą.
Aktyvaus klausymosi įgūdžių tobulinimas apima įvairias technikas – nuo neverbalinio palaikymo rodymo iki parafrazavimo ir atvirų klausimų uždavimo. Svarbu suprasti, kad aktyvus klausymasis gali būti taikomas įvairiose situacijose: individualių pokalbių su mokiniais metu, klasės diskusijose, bendraujant su kolegomis ar tėvais. Taip pat svarbu pripažinti, kad aktyvaus klausymosi įgūdžių tobulinimas yra nuolatinis procesas, reikalaujantis praktikos ir sąmoningo dėmesio.
Seminaro metu nagrinėsime
Šio seminaro metu gilinsimės į tai, kaip efektyviai tobulinti aktyvaus klausymosi įgūdžius, siekiant tapti geresniais klausytojais ir efektyvesniais pedagogais. Pradėsime nuo aktyvaus klausymosi sampratos ir jos reikšmės šiuolaikiniame ugdyme aptarimo. Analizuosime mokslinius tyrimus, atskleidžiančius aktyvaus klausymosi įtaką mokymosi procesui ir tarpasmeniniams santykiams mokykloje.
Nagrinėsime aktyvaus klausymosi psichologinius ir fiziologinius aspektus, siekdami geriau suprasti, kas vyksta mūsų smegenyse ir kūne, kai aktyviai klausomės. Šios žinios padės mokytojams sąmoningiau valdyti savo dėmesį ir reakcijas klausymosi proceso metu.
Ypatingą dėmesį skirsime praktinėms aktyvaus klausymosi technikoms. Mokysimės ir praktikuosime:
- Neverbalinio palaikymo rodymo būdus
- Parafrazavimo ir apibendrinimo technikas
- Atvirų klausimų uždavimo meną
- Empatišką reagavimą į emocijas
- Tylos naudojimą kaip klausymosi įrankį
Gilinsimės į įvairias klausymosi kliūtis ir iššūkius, su kuriais dažnai susiduria mokytojai. Aptarsime, kaip įveikti išankstines nuostatas, kaip valdyti dėmesį trukdančius veiksnius ir kaip išlaikyti kantrybę sudėtingose situacijose.
Nagrinėsime, kaip aktyvų klausymąsi integruoti į kasdienę pedagoginę praktiką. Aptarsime, kaip šį įgūdį taikyti vedant pamokas, sprendžiant konfliktus, teikiant grįžtamąjį ryšį ir bendraujant su kolegomis bei tėvais.
Praktikuosime aktyvaus klausymosi įgūdžius per vaidmenų žaidimus ir realių situacijų simuliacijas. Dalyviai turės galimybę išbandyti naujas technikas saugioje aplinkoje ir gauti konstruktyvų grįžtamąjį ryšį.
Aptarsime, kaip kurti aktyvaus klausymosi kultūrą klasėje ir mokykloje. Nagrinėsime strategijas, kaip mokyti mokinius aktyviai klausytis, ir kaip šį įgūdį integruoti į įvairias mokomąsias veiklas.
Galiausiai, kiekvienas dalyvis sukurs savo individualų "aktyvaus klausymosi tobulinimo planą", numatydamas konkrečius žingsnius, kaip šiuos įgūdžius taikyti savo profesinėje veikloje.
Seminaras bus interaktyvus, derinant teorines įžvalgas su praktinėmis užduotimis, grupinėmis diskusijomis ir asmeninėmis refleksijomis. Dalyviai ne tik įgis žinių apie aktyvų klausymąsi, bet ir turės galimybę praktiškai tobulinti savo įgūdžius, dalintis patirtimi su kolegomis ir kurti strategijas, kaip tapti geresniais klausytojais savo profesiniame ir asmeniniame gyvenime.
Prisijunkite prie šio seminaro ir atraskite, kaip aktyvaus klausymosi įgūdžių tobulinimas gali transformuoti jūsų bendravimą su mokiniais, kolegomis ir visa mokyklos bendruomene, kurdamas gilesnį tarpusavio supratimą ir efektyvesnį bendradarbiavimą!
Renginio organizacinės detalės
- Siūloma minimali seminaro trukmė – 180 min. (480 Eur)
- Dažniausiai užsakoma trukmė – 6 ak.val./trys paskaitos/270 min. (600 Eur)
- Galima ilgesnė išsamesnės seminaro trukmė – 6 ak.val./trys paskaitos/270 min. (750 Eur, 2 paskaitos, pietų pertrauka, kitos dvi paskaitos)
- Ar galimi mokymai nuotoliu? TAIP (paprastai pasiūlau Zoom platformą)
- Ar galima išduoti pažymėjimus? TAIP. Tik tokiu atveju prašykite iš anksto, bus pateikta interneto nuoroda, kur dalyviai turės užsiregistruoti pažymai. Pastaba: tai nėra kvalifikaciniai pažymėjimai. Pageidaujant tokių pažymėjimų, derintume/registruotume renginį pasirinktame švietimo centre.
Svarbu: Nuo 2025 m. sausio 1 d. seminarų kainos keisis:
- Minimali seminaro trukmė (180 min.) – 580 Eur
- 6 ak. val. trukmės seminaras – 720 Eur
- Išsamesnės 8 ak. val. trukmės seminaras – 900 Eur
Visos kitos sąlygos, įskaitant galimybę organizuoti mokymus nuotoliu ir išduoti pažymėjimus, lieka nepakitusios. Rekomenduojame planuoti mokymus iš anksto, atsižvelgiant į šiuos būsimus kainų pokyčius.