🚲 Šiandien kviečiu jus į “Žaliosios kelionės dieną” – taip pavadinau rugsėjo 22-ąją. Na, kaip jums toks pavadinimas? Gal turite geresnių idėjų? 😊
Žinote, šiandien visame pasaulyje minima Pasaulinė diena be automobilio. Įsivaizduojate, jau nuo 1994 metų žmonės pradėjo rimtai galvoti, kaip sumažinti priklausomybę nuo automobilių! O 2000-aisiais nuspręsta šią dieną švęsti rugsėjo 22-ąją. Koks sutapimas – kartu su rudens lygiadieniu!
Bet kodėl gi mums taip svarbu bent dieną pabūti be automobilio? Na, pagalvokime… Ūūūū, triukšmas! Fui, tarša! Brrr, kamščiai! O kur dar judėjimo stoka ir su ja susiję sveikatos sutrikimai? Bet nepulkime į paniką – yra gerų naujienų!
Įsivaizduokite, kolegos, kokia puiki proga su mokiniais pakalbėti apie tvarų judumą ir ekologiją! Kaip manote, ar jūsų mokiniai žino, kiek CO2 išskiria automobilis per dieną? Gal galėtumėte paklausti jų:
- Kaip jie jaučiasi, kai eina pėsčiomis ar važiuoja dviračiu?
- Kokius pokyčius jie pastebi mieste, kai yra mažiau automobilių?
- Kaip jie įsivaizduoja miestą be automobilių?
O, beje, mamos ir tėčiai, o gal šiandien į mokyklą palydėtumėte vaikus pėsčiomis ar dviračiu? Tai būtų puiki proga pakalbėti apie sveiką gyvenseną ir gamtos tausojimą. Įsivaizduoju, kiek įdomių pokalbių galėtų kilti pakeliui!
Klasės vadovams siūlyčiau surengti “Žaliojo keliautojo iššūkį”. Galite paprašyti mokinių savaitę fiksuoti, kiek kartų jie keliavo nemotorizuotomis priemonėmis. Gal net galėtumėte sukurti klasės žemėlapį su visų “žaliųjų” kelionių maršrutais? Ką manote?
Ar žinojote, kad Graikijoje yra sala be automobilių? Taip taip, Hidra – nė vieno automobilio! Tik įsivaizduokite, koks ten oras ir ramybė… 😌
Jei norite daugiau sužinoti apie tvarų judumą, rekomenduoju pasižvalgyti Europos judumo savaitės svetainėje. Ten rasite daugybę idėjų ir naudingos informacijos.
Ir pabaigai, truputis juoko: Mokytojas klausia: “Kodėl reikia važinėti dviračiu?” Mokinys atsako: “Nes taip galima sutaupyti pinigų benzinui ir nusipirkti daugiau ledų!” 😂