Saviveiksmingumas
Saviveiksmingumas - tai psichologinis terminas, apibūdinantis žmogaus tikėjimą savo gebėjimais sėkmingai atlikti užduotis ir pasiekti tikslus. Šią sąvoką pirmasis pristatė garsus psichologas Albertas Bandura 1977 metais.
Saviveiksmingumo esmė
Saviveiksmingumas yra tarsi vidinis "Aš galiu!" balsas, kuris skatina mus imtis veiksmų ir įveikti iššūkius. Tai ne tik pasitikėjimas savimi, bet ir įsitikinimas, kad turime reikiamų įgūdžių ir gebėjimų sėkmingai atlikti konkrečias užduotis.
Įsivaizduokite, kad saviveiksmingumas yra jūsų vidinis superherojus, kuris sako: "Tu gali tai padaryti! Nesvarbu, koks sunkus uždavinys, tu turi visus reikiamus įrankius savo superherojaus dirže!"
Saviveiksmingumo šaltiniai
Mūsų vidinis superherojus maitinasi iš keturių pagrindinių šaltinių:
- Asmeninė patirtis: Kai sėkmingai atliekame užduotis, mūsų saviveiksmingumas auga. Tai tarsi superherojaus treniruotė!
- Netiesioginė patirtis: Matydami, kaip kiti žmonės sėkmingai atlieka užduotis, mes įgyjame pasitikėjimo, kad ir patys galime tai padaryti. Tai lyg žiūrėtume superherojų filmą ir mokytumėmės naujų triukų!
- Žodinis įtikinėjimas: Kai kiti mus skatina ir tiki mūsų gebėjimais, mūsų saviveiksmingumas stiprėja. Tai tarsi superherojaus fanų klubas, palaikantis mus kiekviename žingsnyje!
- Fiziologinė ir emocinė būsena: Mūsų kūno reakcijos ir emocijos taip pat veikia saviveiksmingumą. Kai jaučiamės ramūs ir pozityvūs, mūsų vidinis superherojus yra stipresnis!
Saviveiksmingumo reikšmė mokykloje
Saviveiksmingumas yra labai svarbus mokykloje. Mokiniai su aukštu saviveiksmingumu:
- Drąsiau imasi sudėtingų užduočių
- Lengviau įveikia mokymosi sunkumus
- Geriau valdo stresą ir nerimą
- Pasiekia aukštesnių akademinių rezultatų
Įsivaizduokite, kad kiekvienas mokinys turi savo vidinį superherojų, kuris padeda jiems įveikti matematikos, lietuvių kalbos ar fizikos iššūkius!
Kaip ugdyti saviveiksmingumą?
- Kelkite realius tikslus: Pradėkite nuo mažų žingsnelių ir palaipsniui didinkite iššūkius. Tai lyg superherojaus galių treniravimas!
- Švenčiame sėkmes: Net mažiausias pergales reikia pastebėti ir švęsti. Kiekviena sėkmė yra dar vienas superherojaus medalis!
- Mokykitės iš klaidų: Klaidos nėra pralaimėjimas, o galimybė tobulėti. Net superherojams ne visada pavyksta iš pirmo karto!
- Ieškokite įkvėpimo: Stebėkite ir mokykitės iš tų, kurie sėkmingai įveikia panašius iššūkius. Tai lyg superherojų komandos formavimas!
- Pozityvus savikalbis: Skatinkite save ir kitus pozityviais žodžiais. Tai tarsi superherojaus motyvacinis šūkis!
Atminkite, kad saviveiksmingumas nėra įgimta savybė - jį galima ugdyti ir stiprinti. Kiekvienas iš mūsų turi vidinį superherojų, kurį reikia tik pažadinti ir treniruoti!
Taigi, kitą kartą, kai susidursite su iššūkiu, prisiminkite savo vidinį superherojų ir ištarkite: "Aš galiu tai padaryti!"[1][2][3]
Citations: [1] https://practicalhealthpsychology.com/lt/2019/07/self-efficacy-the-can-do-belief-that-lets-people-change-their-lifestyles/ [2] https://talpykla.elaba.lt/elaba-fedora/objects/elaba:20041236/datastreams/MAIN/content [3] https://www.spssanalize.lt/saviveiksmingumo-vertinimo-skale-gse/ [4] https://www.zurnalai.vu.lt/psichologija/article/view/29659/29731 [5] http://www.psyconsult.lt/straipsniai/saviveiksmingumas-pasitikejimas-pozityvaus-psichologinio-kapitalo-resursas/ [6] https://www.vdu.lt/cris/bitstreams/993c5eaf-f53f-42f6-bbeb-fa5d4c573443/download