Savigarba
Savigarba – tai teigiamas savęs ir savo gyvenimo vertinimas, apimantis asmens požiūrį į savo savybes, pasiekimus ir santykius su kitais. Tai esminis žmogaus psichologinės gerovės ir brandos rodiklis, turintis didelę įtaką įvairioms gyvenimo sritims[1][4].
Savigarbos komponentai:
- Pasitikėjimas savimi - tikėjimas savo gebėjimais ir pranašumais tam tikrose srityse.
- Savimonė - savęs pažinimas ir suvokimas, kas esi ir ką gali.
Savigarba formuojasi visą gyvenimą, tačiau jos pagrindai susiklosto ankstyvoje vaikystėje[1]. Ji priklauso nuo to, kaip asmuo save vertina ir kaip jį vertina kiti.
Savigarbos reikšmė
Aukšta savigarba yra svarbi dėl kelių priežasčių:
- Padeda įveikti stresą, nerimą ir krizines situacijas.
- Skatina siekti aukštesnių tikslų ir pasikliauti savimi.
- Leidžia savarankiškai priimti svarbius sprendimus.
- Teigiamai veikia motyvaciją darbe ir asmeninius pasiekimus.
- Gerina socialinius ryšius ir gebėjimą prisitaikyti[1][2].
Žema savigarba, priešingai, gali lemti polinkį tenkintis mažesniais pasiekimais ir vengti iššūkių[1].
Savigarba ir narcisizmas
Svarbu atskirti sveiką savigarbą nuo narcisizmo. Savigarba remiasi vidinėmis vertybėmis, realiais pasiekimais ir jautrumu kitiems. Narcisizmas, priešingai, kyla iš nesaugumo jausmo ir nesveiko noro būti geriausiu[2].
Savigarbos ugdymas
Savigarbą galima ugdyti įvairiais būdais:
- Ryžtantis įveikti baimes ir nepatogias situacijas.
- Skaitant knygas ir lankant kursus.
- Formuojant realistiškus lūkesčius.
- Priimant save su visais pranašumais ir trūkumais[4].
Mokyklos psichologas galėtų pasiūlyti mokiniams vesti "Aš galiu" žurnalą, kur jie kasdien užrašytų savo, net ir mažiausius, pasiekimus. Tai padėtų formuoti pozityvų savęs suvokimą ir stiprinti savigarbą.
Garsus psichologas Williamas Jamesas XIX a. apibūdino savigarbą kaip esminį žmogaus poreikį, tiek pat svarbų išgyvenimui, kaip baimės ir pykčio emocijos[2]. Taigi, galime sakyti, kad savigarba yra tarsi mūsų psichologinis imunitetas, padedantis įveikti gyvenimo iššūkius ir siekti asmeninės sėkmės.
Šaltiniai: [1] https://www.vle.lt/straipsnis/savigarba/ [2] https://metaforineskorteles.lt/savigarbos-verte-ir-narcisizmo-pavojus/ [3] https://www.delfi.lt/gyvenimas/career/zema-savigarba-is-arti-30309775 [4] https://psichika.eu/blog/pasitikejimas-savimi-ir-savigarba/ [5] https://santuoka.lt/straipsniai/68/0/1468-Savigarba-raktas-i-asmenine-sekme.php [6] https://www.bernardinai.lt/2017-07-01-savigarba-nevisavertiskumo-priespriesa/ [7] https://www.vdu.lt/cris/bitstreams/6ea8ea68-31a1-4df8-8a23-0712030f48c7/download [8] https://www.delfi.lt/gyvenimas/career/kas-is-tiesu-yra-savigarba-42856105