John Dewey (1859-1952) - tai amerikiečių filosofas, psichologas ir švietimo reformatorius, kurio idėjos apie mokymąsi ir demokratiją iki šiol verčia pedagogus kasytis pakaušį ir sakyti "Oho!". Įsivaizduokite jį kaip švietimo superherojų, kuris dėvėjo tvido švarką ir nešiojo akinius!
Dewey biografija ir karjera
John Dewey gimė 1859 metais Burlingtone, Vermonto valstijoje. Jau nuo mažens jis buvo smalsus vaikas, tikriausiai nuolat klausinėjantis "Kodėl?" ir varginantis tėvus savo nesibaigančiu žinių troškimu. Kas galėjo pagalvoti, kad šis mažas berniukas taps vienu įtakingiausių XX amžiaus mąstytojų? Dewey studijavo Vermonto universitete ir vėliau Džono Hopkinso universitete, kur įgijo filosofijos daktaro laipsnį. Jis dėstė įvairiuose universitetuose, įskaitant Mičigano, Čikagos ir Kolumbijos universitetus. Įsivaizduokite, kiek studentų turėjo progą klausytis jo paskaitų ir galbūt net užsnūsti per jas (nors abejoju, ar kas nors galėjo užmigti klausydamasis Dewey idėjų!)
Dewey filosofija ir švietimo teorija
John Dewey buvo vienas iš pragmatizmo filosofijos pradininkų. Jis tikėjo, kad idėjos turi būti vertinamos pagal jų praktinį pritaikymą. Kitaip tariant, jei idėja neveikia realiame pasaulyje, ji nėra verta dėmesio. Įsivaizduokite, kaip jis būtų vertinęs šiuolaikinių influencerių "gyvenimo patarimus"!
Mokymasis per patirtį
Dewey garsėjo savo "mokymosi per patirtį" filosofija. Jis tikėjo, kad vaikai geriausiai mokosi aktyviai dalyvaudami mokymosi procese, o ne pasyviai klausydamiesi paskaitų. Įsivaizduokite klasę, kur mokiniai ne tik skaito apie augalus, bet ir patys juos augina! Dewey būtų apsidžiaugęs matydamas, kaip mokiniai mokosi biologijos prižiūrėdami mokyklos daržą.
Demokratija ir švietimas
Dewey tikėjo, kad švietimas yra esminis demokratijos komponentas. Jis manė, kad mokyklos turėtų būti mažos demokratinės bendruomenės, kur mokiniai mokosi bendradarbiauti ir priimti sprendimus. Įsivaizduokite mokyklos tarybą, kur mokiniai balsuoja dėl to, kokios spalvos bus mokyklos sienos arba koks patiekalas bus įtrauktas į valgyklos meniu!
Dewey įtaka šiuolaikiniam švietimui
John Dewey idėjos iki šiol daro didžiulę įtaką švietimo sistemai:
- Mokymasis per projektus: daugelis mokyklų dabar naudoja projektinį mokymąsi, kur mokiniai sprendžia realias problemas ir kuria konkrečius produktus.
- Kritinis mąstymas: Dewey pabrėžė kritinio mąstymo svarbą, ir dabar tai yra vienas pagrindinių švietimo tikslų.
- Mokymasis visą gyvenimą: Dewey idėja, kad mokymasis neturėtų baigtis su formaliuoju švietimu, dabar yra plačiai pripažinta.
Įdomūs faktai apie John Dewey
- Dewey buvo toks produktyvus rašytojas, kad jo darbų bibliografija užima 150 puslapių! Įsivaizduokite, kiek kavos jis turėjo išgerti!
- Jis buvo vienas iš Amerikos pilietinių laisvių sąjungos (ACLU) įkūrėjų. Matyt, jis ne tik mokė apie demokratiją, bet ir aktyviai ją gynė!
- Dewey gyveno iki 92 metų amžiaus. Galbūt jo ilgaamžiškumo paslaptis buvo nuolatinis mokymasis ir smalsumas?
Taigi, John Dewey buvo ne tik filosofas ir pedagogas, bet ir tikras švietimo revoliucionierius. Jo idėjos apie aktyvų mokymąsi, demokratiją švietimo sistemoje ir kritinį mąstymą iki šiol formuoja mūsų supratimą apie tai, kaip turėtume mokyti ir mokytis. Tad kitą kartą, kai jūsų mokytojas paprašys jūsų atlikti praktinį eksperimentą ar išspręsti realią problemą, žinokite - tai John Dewey dvasia šnabžda jam į ausį!
Beje, susipažinkite, J. Dewy darbai ir knygos:
Filosofijos ir psichologijos srityje
- "Psychology" (1887) - vienas pirmųjų Dewey darbų, kuriame jis išdėstė savo požiūrį į psichologiją.
- "The School and Society" (1899) - šioje knygoje Dewey pristatė savo idėjas apie švietimo ir visuomenės ryšį.
- "How We Think" (1910) - čia Dewey nagrinėjo mąstymo procesus ir kritinio mąstymo svarbą.
- "Democracy and Education" (1916) - tai vienas svarbiausių Dewey darbų, kuriame jis išdėstė savo švietimo filosofiją ir jos ryšį su demokratija.
- "Experience and Nature" (1925) - šiame veikale Dewey nagrinėjo patirties ir gamtos santykį.
- "The Public and Its Problems" (1927) - knyga, kurioje Dewey analizavo demokratijos ir visuomenės problemas.
Pedagogikos srityje
- "The Child and the Curriculum" (1902) - šiame darbe Dewey aptarė vaiko ir mokymo programos santykį.
- "Experience and Education" (1938) - čia Dewey toliau plėtojo savo idėjas apie patirtinį mokymąsi.
Etikos ir moralės filosofijos srityje
- "Ethics" (1908) - šioje knygoje Dewey nagrinėjo etikos klausimus.
- "Human Nature and Conduct" (1922) - darbas, kuriame Dewey analizavo žmogaus prigimtį ir elgesį.
Meno filosofijos srityje
- "Art as Experience" (1934) - šiame veikale Dewey pristatė savo požiūrį į meną ir estetinę patirtį.
Dewey taip pat parašė daugybę straipsnių ir esė įvairiomis temomis, nuo logikos iki politikos. Jo darbai buvo ir tebėra plačiai studijuojami ir cituojami akademiniame pasaulyje.Įdomu pastebėti, kad nors Dewey rašė prieš daugiau nei šimtą metų, jo idėjos apie patirtinį mokymąsi, demokratiją švietimo sistemoje ir kritinį mąstymą išlieka aktualios ir šiandien. Pavyzdžiui, jo knyga "Demokratija ir ugdymas" yra prieinama lietuvių kalba ir vis dar skaitoma pedagogikos studentų bei praktikų.