Christina Maslach - tai psichologijos profesorė emeritė Kalifornijos universitete Berklyje, kurios vardas tapo beveik sinonimu perdegimo sindromui. Ši mokslininkė, gimusi 1946 metais, yra tarsi perdegimo detektyvė, atskleidusi darbo aplinkos paslaptis ir padėjusi milijonams žmonių suprasti, kodėl jie jaučiasi "išsekę ir sudegę".
Perdegimo tyrinėtoja
Maslach yra perdegimo sindromo tyrimų pradininkė. Ji sukūrė Maslach perdegimo inventorių (MBI) - labiausiai paplitusį įrankį darbo perdegimui matuoti[3]. Įsivaizduokite, kad tai yra tarsi psichologinis termometras, matuojantis ne kūno temperatūrą, o jūsų profesinio "karščiavimo" lygį!
Perdegimo anatomija pagal Maslach
Maslach apibrėžė perdegimą kaip trijų dimensijų sindromą:
- Emocinis išsekimas. Kai jaučiatės tarsi jūsų emocinė baterija būtų visiškai išsikrovusi.
- Depersonalizacija. Kai pradedate žiūrėti į klientus ar kolegas kaip į daiktus, o ne žmones.
- Sumažėjęs asmeninis pasiekimas. Kai jaučiatės, kad jūsų darbas neturi prasmės ar vertės.
Tai tarsi profesinio "zombio" sindromas - vaikštote, dirbate, bet viduje jaučiatės visiškai "negyvas".
Maslach indėlis į darbo psichologiją
Christina Maslach ne tik identifikavo perdegimo problemą, bet ir aktyviai ieškojo sprendimų. Ji tyrinėjo, kaip darbo aplinka veikia žmogaus psichologinę gerovę, ir pasiūlė būdus, kaip kurti sveikesnes darbo vietas[4].
Jos darbai paskatino Pasaulio sveikatos organizaciją 2019 metais įtraukti perdegimą į Tarptautinę ligų klasifikaciją[5]. Tai tarsi oficialus pripažinimas, kad perdegimas nėra tik "tinginių" išsigalvojimas, bet rimta problema, reikalaujanti dėmesio.
Maslach teorijos pritaikymas mokykloje
Maslach tyrimai ypač svarbūs švietimo srityje. Mokytojai dažnai patiria perdegimą dėl didelio darbo krūvio, emocinio įsitraukimo ir nuolatinio streso. Štai keletas būdų, kaip galime pritaikyti Maslach įžvalgas mokykloje:
- Reguliarūs "temperatūros" patikrinimai. Naudokite MBI ar panašius įrankius, kad stebėtumėte mokytojų gerovę.
- Darbo-poilsio balansas. Skatinkite mokytojus išlaikyti pusiausvyrą tarp darbo ir asmeninio gyvenimo.
- Bendruomenės kūrimas. Stiprinkite mokytojų bendruomenę, nes socialinė parama yra svarbus apsaugos nuo perdegimo veiksnys.
Maslach palikimas
Christina Maslach darbai ne tik padėjo suprasti perdegimo sindromą, bet ir paskatino pokyčius darbo vietose visame pasaulyje. Ji parodė, kad perdegimas nėra individualus trūkumas, bet sisteminė problema, reikalaujanti organizacinių sprendimų[1].
Taigi, kitą kartą, kai jausitės "perdegę" darbe, prisiminkite Christina Maslach. Ji ne tik padėjo suprasti, kas su jumis vyksta, bet ir parodė, kad tai nėra jūsų kaltė. Ir svarbiausia - ji įrodė, kad su perdegimu galima ir reikia kovoti!
Kaip pati Maslach yra sakiusi: "Perdegimas nėra problema su žmonėmis - tai problema su darbo vieta." Tad neskubėkite kaltinti savęs, jei jaučiatės perdegę. Vietoj to, pagalvokite, kaip galėtumėte pakeisti savo darbo aplinką, kad ji taptų sveikesnė ir malonesnė. Juk galiausiai, visi norime ne tik dirbti, bet ir gyventi pilnavertį gyvenimą!
Šaltiniai: [1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4911781/ [2] https://maslach.socialpsychology.org [3] https://psychology.berkeley.edu/people/christina-maslach [4] https://healthyworkplaces.berkeley.edu/people/christina-maslach-phd [5] https://www.apa.org/news/podcasts/speaking-of-psychology/burnout [6] https://www.allamericanspeakers.com/celebritytalentbios/Dr.%2BChristina%2BMaslach/450063