Albertas Bandura (1925-2021)
Albertas Bandura - tai psichologijos milžinas, kurio teorijos apie socialinį mokymąsi ir saviveiksmingumą pakeitė mūsų supratimą apie žmogaus elgesį ir motyvaciją. Šis Kanados-Amerikos psichologas buvo tarsi psichologijos superherojus, kurio supergalios buvo stebėjimas, modeliavimas ir savirefleksija.
Bandura - psichologijos Einšteinas
Įsivaizduokite Albertą Bandurą kaip psichologijos Einšteiną, kuris vietoj reliatyvumo teorijos sukūrė socialinio mokymosi teoriją. Jis parodė, kad mes mokomės ne tik iš tiesioginės patirties, bet ir stebėdami kitus. Tai tarsi psichologinis "monkey see, monkey do" principas, tik daug sudėtingesnis!
Bobo lėlės eksperimentas - psichologijos blockbusteris
Bandura išgarsėjo savo Bobo lėlės eksperimentu, kuris tapo tikru psichologijos blockbusteriu. Įsivaizduokite vaikų filmą, kuriame suaugusieji muša pripučiamą lėlę, o vaikai po to daro tą patį. Šis eksperimentas parodė, kad agresyvus elgesys gali būti išmoktas stebint kitus. Tai buvo tarsi psichologinis "Žiedų valdovas", tik vietoj žiedų buvo lėlės, o vietoj hobbitų - vaikai.
Saviveiksmingumas - vidinis superherojus
Bandura pristatė saviveiksmingumo koncepciją - tai tarsi mūsų vidinis superherojus, kuris sako "Tu gali tai padaryti!". Jis teigė, kad mūsų tikėjimas savo gebėjimais yra svarbesnis nei patys gebėjimai. Tai lyg psichologinis "Aš galiu, vadinasi, aš darau" principas.
Bandura mokykloje
Įsivaizduokite Bandurą kaip mokytoją superherojų. Jo teorijos rodo, kad:
- Mokiniai mokosi stebėdami kitus (net jei tie kiti yra YouTube influenceriai).
- Teigiamas pastiprinimas yra galingas (taip, net tie lipdukai sąsiuvinyje veikia!).
- Saviveiksmingumas yra raktas į sėkmę (taigi, sakykite mokiniams "Jūs galite!", o ne "Kodėl vėl nieko neišmokote?").
Bandura šiandien
Nors Bandura jau iškeliavo į psichologijos dausas, jo idėjos tebegyvuoja. Jo teorijos taikomos nuo klasės kambarių iki socialinių tinklų. Jis būtų pirmasis, kuris pasakytų, kad TikTok šokių pamėgdžiojimas yra puikus socialinio mokymosi pavyzdys!
Taigi, kitą kartą, kai pastebėsite save darant kažką, ką matėte kitur, prisiminkite Albertą Bandurą ir pagalvokite: "Hmm, gal aš tik ką pritaikiau socialinio mokymosi teoriją praktikoje?". Ir nepamirškite, kad jūsų vidinis superherojus visada sako: "Tu gali tai padaryti!".
Citations: [1] https://www.verywellmind.com/albert-bandura-biography-1925-2795537 [2] https://positivepsychology.com/social-learning-theory-bandura/ [3] https://en.wikipedia.org/wiki/Social_learning_theory [4] https://www.goodtherapy.org/famous-psychologists/albert-bandura.html [5] https://hr.berkeley.edu/grow/grow-your-community/wisdom-café-wednesday/how-social-learning-theory-works [6] https://www.toolshero.com/toolsheroes/albert-bandura/ [7] https://www.simplypsychology.org/bandura.html [8] https://en.wikipedia.org/wiki/Albert_Bandura