Su kuo asocijuojasi žodis “poilsis”? Greičiausiai – jūra, ežeras, galbūt aktyvus poilsis, o gal tiesiog gulint ant sofos. Poilsį dažnai mes suprantame kaip laiką, kai nedirbame, nesimokome. Tačiau ar kada susimąstėte, kokio poilsio mums reikia? Čia pasidalinsime, kokie poilsio tipai yra.
Fizinis poilsis. Jis gali būti tiek aktyvus, tiek pasyvus. Pasyvus poilsis apima miegą ir snaudimą. Na, o aktyvus – visi užsiėmimai, kurie mums padeda atsistatyti. Į fizinio poilsio kategoriją patenka ir masažas.
Antrasis poilsio tipas yra psichinis. Jei esate dirglus ir užmaršus, vos pramerkę akis svajojate apie kavos puodelį, o naktį ir toliau dirbate mintyse? Greičiausiai jūs esate psichiškai pavargę. Jums padės trumpos ir reguliarios pertraukos (kas dvi valandas), taip pat šalia lovos turėkite užrašinę, į kurią galėsite įrašyti Jums kylančias mintis. Tačiau jei toks darbo ir poilsio režimas nepadeda, o būsena tęsiasi keletą savaičių, nedelskite – kreipkitės į specialistą. Nes tokia simptomai būdingi ir perdegimui, ir depresijai bei kitoms ligoms.
Sensorinis arba jutiminis poilsis. Kiekvieną minutę esame apsupti ryškiomis šviesomis, garsais, kvapais ir kt. Tad ir mūsų sensorinė sistema yra perkraunama. Kad taip neįvyktų, užmerkite akis keliomis minutėms, atsijunkite nuo socialinių medijų ir apskritai elektroninių įrenginių. Jei jaučiate, kad Jus ima erzinti garsai, tuomet įsigykite ausų kištukus, kurie prislopina triukšmą, bet leidžia susikalbėti su artimaisiais.
Jei nuolatos sprendžiate problemas ar generuojate idėjas, jums gali reikėti kūrybinio poilsio. Tai būtų buvimas gamtoje, naujų vietų atradimas. O taip pat ir meniniai užsiėmimai. Kartais tiesiog pakanka darbo vietoje susikurti įkvėpimų erdvę. Joje talpinti viską, kas Jums kelia prisiminimus, žadina kūrybiškumą, naujas idėjas. Nes kūrybiškumas negimsta žiūrint į tuščią popieriaus lapą.
Nepamirškime ir emocinio poilsio. Tai erdvė ir laikas laisvai išreikšti savo jausmus ir nustoti pataikauti kitiems, net ir artimiausiems žmonėms. Emocinis poilsis taip pat reikalauja drąsos būti autentišku. Emociškai pailsėjęs žmogus gali sąžiningai atsakyti į klausimą “Kaip tu šiandien jautiesi?”.
Jei jaučiate, kad jums reikia emocinio poilsio, greičiausiai Jums reikės ir socialinio. Tam, kad galėtumėte išsivaduoti iš toksiškų santykių arba santykių, kurie seniai išsikvėpė. Bendraukite su tais, kurie jus įkvepia, o ne išsunkia.
Na, o paskutinis poilsio tipas – dvasinis. Tai gebėjimas jausti meilę, ryšį, priėmimą ir prasmę. Įtraukite į savo gyvenimą meditaciją ar maldą. Arba tiesiog raskite kitus būdus save užpildyti dvasiškai.