“Ar galėtume susisiekti su Jumis iš anksto?”
“Gal galime Jums paskambinti? O gal galime su Jumis susisiekti Zoom programa”?Jei sulauktumėte tokios žinutės iš savo moksleivių tėvų, gali būti, kad tai sukels net savotišką nerimą. Jei mokytojas išsiųstų tokią žinutę tėvams, galimai ir jie su neramumu lauks, apie ką čia mokytoja nori pašnekėti. O tai galima pakeisti. Tiesiog iš anksto susitarti, kad kas benutiks, mes bendrausime tarpusavyje, tėvai ir mokytojai.
Ne Jums vieniems būna sunku bendrauti
Mieli mokytojai, net jeigu dirbate mokykloje ne pirmą dešimtmetį, bendravimas su tėvais niekada netaps automatiškai lengvas dėl didelės patirties. Kiekvieną kartą susisieksite ir vis tiek nežinosite, kaip pasibaigs pokalbis. Bet galimai mokytojui patirties dėka jau turbūt teko atrasti, nors kai kurie pokalbiai tikrai nėra lengvi, bet jei jie pavyksta, apima vidinis jausmas, kad buvo verta.
Bet ar mūsų susitikimai ir pokalbiai su tėvais turi būti sudėtingi, jei kalbame apie vaikų sudėtingas mokymosi ar elgesio problemas? Nebūtinai. Ir tam pasitarnauti gali mūsų pasiekti susitarimai su tėvais iš anksto.
Rašykite elektroninius laiškus. Pavyzdžiui, pirmos mokslo metų savaitės pabaigoje. Kad būtų lengviau, pasiruoškite paruoštuką. Laišką pradėkite nuo prisistatymo. Taip pat svarbu pasitikslinti mokinio tėvų vardus ir pavardes. Toks laiškas labai padės naujiems mokiniams ir jų tėvams integruotis į mokyklą. Paminėkite vieną teigiamą dalyką/savybę, kurią pastebėjote pas moksleivį. Taip pat, nurodykite savo kontaktus, kaip tėvai gali su jumis susisiekti. Kitas būdas bendrauti su tėvais kartas nuo karto nusiųsti “laimingas žinutes” apie vaiko pasiekimus ar tiesiog apie tai, kad vaikas puikiai sudalyvavo klasės valandėlėje ar pan. Greičiausiai jums didesnis nerimas kyla dėl “o kaip pranešti, jei vaikas netinkamai elgėsi?“. Jei jau esate užmezgę palaikančius santykius su tėvais, tai nebus sunku atlikti. Žinutė turėtų būti aiški ir trumpa, be to, paminėkite problemos sprendimo būdus. Naudokite palaikančią kalbą, kaip “Aš jums padėsiu” ir pan. Jei matote, kad laiškas bus ilgesnis nei viena pastraipa – prašykite susitikimo arba bent telefoninio pokalbio. Svarbu, kad jūsų pokalbis būtų nekaltinamasis, o orientuotas į faktus (“jūsų vaikas padarė/neatliko) ir bendradarbiaujantis (“tikiuosi, kad galime kartu atrasti, kas atsitiko ir kartu išspręsti iškilusį sunkumą”).
Visgi dažniausiai bijome tėvų reakcijos ir kad jie bus gynybiški ir priešiškai nusiteikę. Bet tokių tėvų yra tik 10 proc., likę tėvai – geranoriški ir bendradarbiaujantys. Jūsų uždavinys -išlikti ramiems ir maloniems, nes nežinote, ką išgyvena tėvai. Ir tėvų reakcijos nepriimkite asmeniškai. Ir būtinai prašykite pagalbos, jei manote, kad vienam gali būti sunku susitvarkyti priešiškoje situacijoje. Pasitelkite į pagalbą kolegą ar administracijos atstovą. Susitikimą organizuokite administracijos patalpose. Galite naudoti ir video pokalbio priemones. Ir dar – jei pokalbis iš tiesų labai įtemptas, apibendrinamąjį laišką siųskite ne tik tėvams, bet ir mokyklos administracijai. Taip bus dokumentuotas pokalbis. Artėja nauji mokslo metai ir niekas nežino kokie jie bus: virtualūs ar įprasti, tačiau jau dabar pradėkite galvoti, kaip užmegzti palaikančius ir bendradarbiaujančius santykius su tėvais. Pristatykite tėvams, kaip vyks pamokos virtualioje erdvėje, siųskite vaikų darbus, rašykite sveikinimo( “sveiki atvykę”) laiškus tėvams. Kitaip tariant, parodykite, kad esate atviras ir norintis bendradarbiauti mokytojas.