Kaip tai paprasta – tik pabudai, įsijungei Messenger ir nusiuntei žinutę. Tada – Snapchat, peržvelgei, kas ką parašė. Tada – Instagram – peržiūrėjai istorijas. Gal trumpam užšokai į Facebook pasižiūrėti post’ų, pasiskaitinėjai komentarus. Nežinau, ar dar pasižiūri Twitter ar Linkedin. Ir čia kalba eina tik apie socialinius tinklus. Nes paskui gi eilė Youtube, Tiktok, Pinterest…
Gerai, klausimas tau: kaip manai, socialiniai tinklai, kuriuos pavardinau, pagerino gyvenimą ar pridarė bėdų? Mano nuomonė – pirmiausia tikrai pagerino gyvenimą. Kaip dabar paprasta, iš lovos neišlipai, su pasauliu pabendravai. O dar kiek žmonių pakalbinai. Žiauriai patogu. Gi dabar laisvai iš arti gali matyti, kaip kiti gyvena. Dar geriau, pati ir pats gali likti net nepastebėta.
Na apie bėdas: nežinau, apie soc. tinklus ir apskritai apie technologijas per dažnai kalbama kaip apie kažką tikrai pavojingo. Negalvoju taip. Nors pats sau sakau, kad yra dalykų, kuriuos turiu matyti ir priimti. Štai keletas įžvalgų.
Absoliuti dauguma žmonių jau ne tai, kad kiekvieną dieną prisijungia prie socialinių tinklų, bet tai tapo visiškas automatizmas. Tiesiog reikia pažiūrėti, kas ką ten parašė. Dar daugiau, nuolat. Dar daugiau – net tada, kai yra kiti įdomūs ir svarbūs žmonės šalia. Reikia tiesiog pasižiūrėti, kas ką parašė.
Beje, ar pagalvojai – žmogaus profilis ir tikras žmogus gali būti visiškai skirtingi personažai. Rašai internete apie save tik tai, ką nori, prieš paskelbdamas nuotraukas, jas redaguoji iki tobulumo, kad gal ten net ir tavęs nelieka. O dabar pagalvok, tavo sienos lankytojai apie tave gali susidaryti tokį įspūdį, kokiu tu net nesi. Norėsi tada eiti į gyvus susitikimus? Greičiausiai ne, nes visi pamatys kitą žmogų. Gal stambesnį, gal ne tokį linksmą.
Socialiniai tinklai padarė dar vieną dalyką – mes lyg ir kalbamės, bet nesikalbame. Mes stebime pokalbius, lyg nuolat būtume šešėlyje. Toks Kaveri Subrahmanyam patyrinėjo, ką daugiausia veikia žmonės socialiniuose tinkluose. O va ką pastebėjo – 60 procentų skaito kitų komentarus. Ir tik 14 procentų rašo ar atsakinėja. Nors tyrimas buvo padarytas senokai, gal dabar ir kitaip viskas vyksta, bet jau tada tyrėjai pastebėjo, kad socialiniuose tinkluose “tauta” ne bendrauja, o stebi bendravimą. Ar matai skirtumą?
Šiaip kalbant apie socialinius tinklus dar kartą noriu pabrėžti, jie nėra blogai, jie kaip tik yra gėris, patogumas. Kaip tai gerai užima laisvalaikį, kaip puikiai galime išnaudoti naujoms pažintims, santykių palaikymui, kad ir kur bebūtume. Galiausiai jei reikia greitai išgirsti kitų nuomonę, arba labai norisi pasidalinti, ką tik ką pamatei. Bet su jais yra štai kur problema – kaip mes naudojame.
Kaip įdomu, dabartinis jaunimas palaiko daug daug platesnius santykius tinklų pagalba. Šimtai nuolat būna su tavimi. O anksčiau – penki, na gal dešimt tavo draugų pabendrauja su tavimi kiekvieną dieną. O ar kyla mintis, kur čia yra problema? Ogi štai kur – tu socialiniuose tinkluose esi nuolat …. didelėje grupėje. Jeigu tik pradedi giliau ir nuoširdžiau bendrauti, vis išlieka jausmas, kad greta dar yra 20 pašnekovų, kurie tuoj paklaus. Tai jausmas, kad lyg būtum bare, ar gal net salėje, jei ne stadione. Greitai ir daug paviršinių pasišnekėjimų, kurie bet kada bus pertaukti naujos žinutės.
Mielas jaunime, labas tau, sveikinuosi ir su nauja tema. Tai yra pirmasis mano įrašas šiame skyrelyje apie technologijas. Noriu pastudijuoti, ką jos daro su mumis, kur jos padeda, kur kelia pavojų. Tiek tau, tiek aišku ir man.