Mes šventėme liepos 6-ąją. Vakare jaunieji paaugliai nusikabino vėliavą, ant jos čiuožinėjo kaip su rogėmis, nupiešė lytinį organą, užrašė Nausėdos vardą. Spėjama, kad tai pasielgė vakare. Tai matę kaimynai – pikti.
Daugiavaikėje šeimoje augantys 10 ir 12 metų broliai su draugais jau ne kartą yra pasielgę netinkamai. Kiaušiniais apmėto, automobilius gadina, yra sumušę kitus vaikus. Policija ir vaiko teisių apsaugos specialistai juos žino. Žmonės sako, kad jie jau pavargo kviesti policiją. Vietos seniūnaitis sako, kad ši vaikų jau kaip ir gauja yra senas rajono galvos skausmas.
Vaiko teisių apsaugos specialistai empatiškiau žiūri į vaikus, teigdami, kad vaikams reikia pagalbos. Šie vaikai turi sveikatos ir elgesio problemų, reikės ieškoti jiems specialistų. Mama komentuoti žurnalistams nenori.
Koks jausmas Jums kyla, kai perskaitote tokią žinutę? Jeigu būtumėte šio rajono gyventojas, galimai jums kiltų didelis pyktis. Jeigu esate šalies patriotas, gal net kiltų noras veikti ir saugoti mūsų šalies simbolius. Jeigu esate specialistas, dirbantis su vaikais, greičiausiai bandote suprasti, kokios gyvenimo sąlygos buvo ir yra pas juos, kad taip išryškėjo elgesio problemos.
Negaliu daugiau komentuoti pačių vaikų nei taikyti diagnostinių terminų, kol nesu nei vaikų matęs nei detaliau susipažinęs su situacija. Čia lengva klijuoti etiketes. Gal tik pasidalinsiu keliomis mintimis apie vaikų gaujas.
Vaikams ir jaunimui gauja yra lyg savotiškas socialinis klubas. Jaunuoliai dažnai susitinka ir daug kalba. Viena iš pokalbio (o ir elgesio) temų – kas priklauso gaujai, kas nepriklauso. Jie nebūtinai naudoja žodį ‘gauja’. Gali sugalvoti kokį sau keistą pavadinimą, gali vadinti chebra, kompanija, rajono, gatvės pavadinimas ir pan.
Jaunimui gauja suteikia tam tikros jėgos jausmą. Beje, jaunuoliai net fantazuoja, kad turi draugų, kurie juos apsaugos, kai reikės. Vėliau gaujos net testuoja, ar tikrai vienas kitą saugos. Taip kyla konfliktai su aplinkinėmis gaujomis, taip yra vykdomi keršto veiksmai, atsitiktinių vaikų ar paauglių užpuolimai. Vaikai ir paaugliai net bando susikurti tam tikrus simbolius (grafiti tag’ai ant sienų, kokia nors specifinė spalva, rūbas, žodeliai ir pan.). Ir juos tai labai motyvuoja. Kaip kokia sporto komanda. Va čia svarbu yra paminėti, kad gauja patenkina vieną svarbų jaunimo poreikį – kam nors priklausyti ir būti svarbiu. O dar pridėkite du dalykus – padidėjęs saugumo jausmas (gi tave saugo savi) ir anonimiškumas. Sugadinai ir pabėgai. Smagu, ar ne?
Neretai tėvams tai yra nerimo šaltinis, ar jų vaikas nepradeda susidėti su “negeromis kompanijomis”, ar nebus išnaudotas, ar neprisidirbs. Gaujos jėga vėliau įgija tam tikrą kryptį. Neretai tai nėra vien tik turto gadinimas. Vėliau tai tampa prekyba vogtais daiktais, narkotikų platinimas, savo teritorijos apsauga. Gauja jau “jaučiasi” palipėjusi lyg laipteliu į viršų, jei atsiranda ginklai (ar tai peiliai, lazdos, gal net vienas šaunamasis ginklas).
Gaujoje atsidūrę vaikai ir paaugliai deja lėtai dėl paslėpto ar net atviro spaudimo praranda savo vertybes, perima grupės normas. Praėjus kažkuriam laikui jau keičiasi kalba, apranga, stilius.
Kaip galima atpažinti, kad jaunuolis įsitraukia į gaują? Keletas galimų signalų turi jus suneraminti:
- pasikeičia draugai;
- kai kuriuos rūbus ar tam tikras spalvas pradeda dėvėti nuolat;
- vis dažniau nutyli, kur buvo, su kuo susitiko ir ką veikė;
- atsiranda iš kažkur pinigai, negali paaiškinti, iš kur gavo;
- nustoja domėtis mokyklos siūloma veikla;
- pastebimi ar įtariami alkoholio ar narkotikų naudojimo požymiai;
- atsiranda tatuiruotės…
Tai tik dalis bruožų. Šį kartą gal daugiau apie gaujas nekalbėsiu, gal tik pasidalinsiu keliais patarimais. Tėvai ir mokyklos nariai turi ieškoti būdų, kaip praleisti vis daugiau laiko kartu (be auklėjamojo komponento), ieškoti būdų, kaip parodyti jam ar jai šiltus jausmus. Na ir aišku, bandyti kaip nors padėti šeimai atstatyti šeimos jausmą ir struktūrą. Nes gauja neretai yra paprasčiausiai surogatinė šeima. Iki kito įrašo šia tema (o jų bus, nes tema tai jautri).
Apie atvejį sužinojau iš spaudos (https://www.tv3.lt/naujiena/video/valstybine-diena-vaikai-isniekino-trispalve-ant-veliavos-nupiese-lytini-organa-n1103912)