Pradedančiojo mokytojo išbandymas
Tik pradėjusi karjerą mokytoja (ar mokytojas, nors jų 10 kartų mažiau) pereis ne vieną sudėtingesnį išbandymą. Pavyzdžiui, ar ateiti į mokyklą lengvai sirguliuojant, kai vaikai su tavimi vengia bendrauti draugiškai? Kiek paruošti medžiagos pamokai, kad ir suspėti, bet ir nepritrūkti? Ypatingai nepatogūs išbandymai yra tie, kur nėra aiškių gairių. Štai vienas iš jų – ar duoti tėveliams savo asmeninį telefono numerį per susirinkimą.
Kiekvienas nustato ribas
Kiekvienas žmogus nustato ribas pagal save. Mokytojas, net ir davęs savo numerį, nebūtinai atsilieps, jei tuo momentu nenori. Šį kartą norisi pasidalinti viena rekomendacija – atskirti aiškiau asmeninio gyvenimo ir profesinės veiklos ribas. Dar šią savaitę nugirdau vienos gimnazijos direktoriaus klausimą mokytojams – ar jie neprieštarautų, jeigu darbo mobilų, esantį mokytojų kambaryje išjungs. Mokytojai neprieštaravo.
Pirmiausia, kur mokytojai sumaišo savo ribas, tai nepataisytų namų darbų nešimas namo. Ne vieno net asmeninis rankinukas yra pavirtęs į krovininį lagaminą. Kai pasiūlau pagalvoti apie galimybę likti mokykloje ir operatyviau sutvarkyti darbelius mokykloje, sulaukiu net priekaištų.
Kita sumaišyta riba – tai asmeninis mobilus telefonas. Iš vienos pusės kaip ir savaime suprantama, gi gali kilti klausimų dėl vaiko.
Ribą nustatykite anksčiau
Atsitiks taip, kai savaitgalį, vakare ar net per atostogas sulauksite net serijos skambučių iš susirūpinusio tėčio dėl tik ką atskleistos tiesos namuose apie pablogėjusius pažymius. Tokias momentais kartais tėvai problemą spręsti puola ūmiai. Ypač kai nori atpažinti vaiko melo istorijas. Ir viskas, šeimos pokalbiuose dalyvauja ir klasės auklėtojas ar dalyko mokytojas.
Prieš duodant patarimą kviečiu tiesiog įsivaizduoti, ar kilus problemai galėtumėte vakare paskambinti savo šeimos gydytojui asmeniškai? Ar apylinkės tyrėjui? Ar savo miesto paštininkei?
Bet mokytojui atrodo galima. Ne tik tuomet, kai jis darbo vietoje, bet tuomet, kai kilo poreikis šeimoje spręsti problemą. Būtent čia aš kviečiu ir pritaikyti vieną taisyklę ”rimtos problemos sprendžiamos iš lėto”. Bet kokie greiti telefoniniai pokalbiai galimi tik informacijos perdavimui. O tokios temos kaip konfliktas klasėje, neaptartos muštynės, patirta vagystė, prastėjantys pažymiai – tai temos, kur mokytojas turi būti užsidėjęs mokytojo švarką ar skarą ir turėti prieinamą šalia paramą iš administracijos bei reikalingą nusiteikimą darbui. Taigi, tokie pokalbiai – tik mokyklos aplinkoje.
Todėl pradedantiems mokytojams palieku patarimą – tėvai gali paskambinti jums tik jūsų nurodytu laiku ir nurodytu numeriu mokykloje. Jūs nesate greitoji pagalba ar budėtojų dalis, kur reikalinga greita reakcija. Jūs esate savotiškas skulptorius, kuris gerus rezultatus pasieks regurialiais žingsniais ir pokalbiais.
Net jeigu rado jūsų numerį kolegų pagalba, pasakykite, kad jūs esate pasiekiami kitą dieną darbo laiku tokią ir tokią valandą. Ir būtinai aptarsite kilusį klausimą. Nustatykite šią ribą iš karto, pirmojo tėvų susirinkimo metu.
Saugokite save ir asmeninį laiką, kad galėtumėte ilgiau kokybiškai dirbti mokytojo darbą.