Net ir pats, būdamas psichologu, pagaunu save, kad ir aš turiu kai kuriuos mitus apie mokymąsi. Noriu pasidalinti keliomis mintimis, ką gerai bendrai žinoti apie mokymąsi.
Gal pirmiausia noriu pasidalinti, kad mokymąsis prasideda nuo nusiteikimo. Nusiteikimas skamba labai paprastai – “dabar aš mokysiuos”, “aš čia atėjau išmokti”. Jei nėra šios minties, moksleiviai mokykloje tiesiog stūmia laiką. Prasideda kovos dėl kiekvienos minutės, kad anksčiau baigtųsi pamokos. O dar tuomet kaip būna gerai, jei pamokos iš viso neįvyksta. Bet čia atskira tema, kaip reiktų save nuteikti. Grįžtu prie mitų apie mokymąsi. Štai tas pirmasis:
- Žinios susideda iš atskirų faktų. Kai taip galvojama, moksleivis bando tiesiog įsiminti apibrėžimus, skaičius, formules. Kuo daugiau jų įsimena, atrodo, kad daugiau žino. Taip, kartais tai suveikia. Net vienas iš mokymosi būdų yra atskirus faktus rašyti ant atskirų kortelių. Tada tas korteles tiesiog kartoti. Bet ko labiausiai trūks, tai supratimas arba gebėjimas taikyti turimas žinias. Bus galima tik daugiau pasigirti, kad faktas yra žinomas. Arba sudalyvauti protmūšyje.
- Multitasking’as – geras dalykas mokantis. Moksleiviai sugeba vienu metu ir su draugu kalbėtis, ir sekti facebook savo mobiliam, gal dar kas muziką klausosi. Ar net vienu metu keletą dalykų mokosi. Ypač tai galima pastebėti, kai moksleivis daro namų darbus. Tyrimai rodo paprastą tiesą – vienu metu mokantis daug (multitasking) nė kiek nepagreitina išmokimo, nei mokymasis atskirai pagal temas (Stephen Chew, 2014). Čia kartais yra dar vartojamas toks terminas “nedėmesingasis aklumas”, kuris reiškia štai ką: kol žiūrime į vieną dalyką, kitų dalykų tiesiog nematome ir negirdime. Kai net nežinome, ko nematome, atrodo, kad nieko ir nepraleidome.
- Kai kuriems dalykams esame tiesiog negabūs, ir sunkus darbas nepadės. Moksleiviai priima kai kur sprendimus, kad pavyzdžiui, su skaičiavimu jiems yra tiesiog blogai. Problema yra ta, kad kai kur moksleiviai per greitai ir per lengvai pasiduoda, kai tik susidūria su sudėtingumais. Ir prideda sau vidinį paaiškinimą, kad dėl gebėjimų trūkumo nieko čia nesigaus.
- Mokymasis vyksta greitai. Moksleiviams atrodo, kad išmokti reikia paprastai greičiau, nei jiems gaunasi. Pavyzdžiui, gauna užduotį perskaityti straipsnį. Ir šai kaip vyskta – užkanda vienoje rankoje, su pele greitai prasuka tekstą, dar kur nors tolumoj muzika. Atrodo, va taip greitai prabėgus greitai ir išmoksi. Dėl to mokytojams labai gerai net parodyti, kaip lėtai kartais reikia tekstą skaityti ir analizuoti.
Atminkite, kas yra pajuodinta, yra tiesiog mitai. Tyrimai šių teiginių nepatvirtina. Turiu pirmiausia sau revizuoti, nes aptinku, kad ir pats kai kuriuos mitus laikau savo vidinėmis tiesomis.