Mokinių dėmesys nėra vienodas. Vaiko amžius, individualūs skirtumai ir tam tikri sveikatos ar elgesio sutrikimai gali turėti įtakos dėmesiui.
Pradinių klasių mokiniai
Pradinių klasių mokinių, pavyzdžiui, pirmokų, dėmesys yra palyginti trumpas. Pirmos klasės mokiniai gali išlaikyti dėmesį apie 8-10 minučių. Taip yra dėl to, kad dėmesys dar tik vystosi. Todėl svarbu naudoti įvairias strategijas, pavyzdžiui, pamoką suskirsto į trumpesnes atkarpas, įtraukia fizinę veiklą ir naudoja patrauklius mokymo metodus, kad išlaikytų dėmesį.
Vidurinės mokyklos mokiniai
Vaikams augant, jų dėmesio koncentracija paprastai didėja. Įprastai vyresnių klasių mokiniai dėmesį geba išlaikyti nuo 10 iki 15 minučių, tačiau, priklausomai nuo konkretaus asmens ir veiklos pobūdžio, ji gali pailgėti iki 20 ir daugiau minučių.
Mokinių dėmesio trukmei turi įtakos keletas veiksnių:
Vystymosi etapas: jaunesni mokiniai natūraliai pasižymi trumpesne dėmesio trukme, kuri palaipsniui didėja jiems augant.
Aktyvumas ir veiklos tipas: pamokos, kuriose aktyviai dalyvaujama arba kurios yra ypač įtraukiančios, gali prailginti mokinių dėmesio trukmę.
Aplinkos veiksniai: klasėje esantys trukdžiai, tokie kaip triukšmas ar vizualinė netvarka, gali gerokai sumažinti efektyvią dėmesio trukmę.
Sveikatos ir elgesio sutrikimai: tokie sutrikimai kaip ADHD gali turėti įtakos mokinio gebėjimui išlaikyti dėmesį.
Dėmesio didinimo strategijos
Aktyvus mokymasis: fizinių judesių ir praktinės veiklos įtraukimas padeda išlaikyti ir atgauti mokinių dėmesį.
Pertraukos ir įvairi veikla: trumpos pertraukos ir įvairi veikla pamokoje padeda išlaikyti dėmesį ir išvengti nuovargio.
Interaktyvios ir daugialypės terpės priemonės: naudojant technologijas ir daugialypę terpę galima veiksmingiau sudominti mokinius ir ilgiau išlaikyti jų dėmesį.
Personalizuotas ir aktualus turinys: jei turinys bus susijęs su mokinių interesais ir gyvenimu, padidės įsitraukimas ir dėmesys.
Nors mokinių dėmesio sutelkimo trukmė gali labai skirtis, veiksmingas klasės valdymas ir pritaikytos mokymo strategijos gali gerokai pagerinti mokinių gebėjimą susikaupti per pamokas.
Dažniausiai pasitaikantys trukdžiai, kurie daro didelę įtaką mokinių dėmesio trukmei, yra skaitmeniniai ir aplinkos veiksniai.
Skaitmeniniai trikdžiai:
Socialinė žiniasklaida ir išmanieji telefonai: nuolatiniai pranešimai ir viliojantis greitas, įdomus socialinės žiniasklaidos platformų, tokių kaip “TikTok”, “Instagram” ir “Snapchat”, turinys labai blaško dėmesį. Šios platformos sukurtos taip, kad pritrauktų ir išlaikytų dėmesį trumpais, įdomiais įrašais ir vaizdo įrašais, todėl mokiniams sunku išlaikyti dėmesį mokymuisi.
Daugiaveika ir naudojimasis technologijomis: mokiniai dažnai naudojasi daugialypės terpės priemonėmis, t. y. vienu metu naudojasi keliais skaitmeniniais prietaisais, pvz., rašo žinutes, naršo internete ir žiūri vaizdo įrašus. Dėl to dažnai keičiamos užduotys, o tai blogina darbo kokybę ir ilgina užduočių atlikimo laiką.
Aplinkos trikdžiai:
Klasės ir aplinkos triukšmas: klasės draugų, mokykloje vykstančių veiklų ir už klasės ribų keliamas triukšmas gali trukdyti mokiniams susikaupti.
Fizinis kitų žmonių buvimas: vien tik kitų žmonių buvimas, veikla šalia ir klasės dinamika taip pat gali blaškyti dėmesį.
Vidiniai trukdžiai:
Asmeniniai rūpesčiai, stresas ar svajojimas yra vidiniai trikdžiai, kurie gali smarkiai paveikti dėmesio trukmę.
Fiziologiniai poreikiai: alkis, nuovargis ar fizinis diskomfortas taip pat gali atitraukti mokinių dėmesį nuo akademinių užduočių.
Šie trukdžiai ne tik mažina gebėjimą susikaupti, bet ir daro įtaką bendriems mokymosi rezultatams bei mokinių psichinei sveikatai, todėl didėja nerimas, stresas ir prastėja pažymiai.2,3. Kuriant struktūruotą aplinką, mokant savireguliacijos įgūdžių ir taikant patrauklius mokymo metodus, galima padėti mokiniams ugdyti gebėjimą susikaupti ir išlaikyti dėmesį.
Šaltiniai:
1. https://www.teachstarter.com/us/blog/10-ways-to-improve-student-concentration-us/
2.https://journal.ikipsiliwangi.ac.id/index.php/project/article/download/5930/pdf
5. https://files.eric.ed.gov/fulltext/EJ1232893.pdf
6. https://santamaria.wa.edu.au/decreasing-attention-spans-jennifer-oaten/
8. https://www.edutopia.org/discussion/7-ways-increase-students-attention-span
9.https://pronto.io/student-attention-span-capture-maintain/
10. https://brieflands.com/articles/erms-93075
12. https://www.acadecraft.com/blog/strategies-to-help-students-focus-in-the-classroom/
13. https://www.edutopia.org/article/strategies-capture-students-attention/
16.https://agile-ed.com/elementary-school-students-their-attention-spans/
17. https://journals.physiology.org/doi/full/10.1152/advan.00109.2016