“Tai bus lengva”
Neretai mokytojas paklaus klasės, kokio testo norėtų – lengvo ar sunkaus. Nors žodis “lengvas, lengva” asocijuojasi su padrąsinimu, tačiau tai gali būti pavojinga, jei kalbame apie mokinių vėlesnius rezultatus. Šis žodis gali sumažinti mokinių savivertę, pasitikėjimą savimi ir padidinti nesėkmę, bandant suprasti mokomą dalyką. Ypatingai, jei pamatys, kad nėra taip lengva. O mokytojas gi sakė…. Paradoksas tame, kad šio žodžio vartojimas gali sukurti tokį barjerą, kuriuo remiantis mokymosi kursą galės ne visi mokiniai. Jei moksleivis turi mokymosi ar kitokių sutrikimų, šis žodis “lengva” gali jį dar labiau blokuoti, greičiau jį stabdyti, kai tik patirs pirmuosius sunkumus. Įsivaizduokim, kad mokinys bijo atsakinėti prieš klasę, o mes jo prašome pabaigti žodinį pristatymą prieš visą klasę. Norėdami jį paskatinti ir norėdami gero, jam dar sakome “tai gi bus lengva”. Spėkime, ar mokinys įveiks iš pažiūros lengvą užduotį?
Girdėdami, kad tai bus lengva, noriau pradeda spręsti užduotį. Ir štai – ne visiems ši užduotis yra lengva. Tuomet prasideda neigiama savikritika: “Kodėl aš to nesuprantu? Ar aš kvailas? Aš maniau, kad tai bus lengva”. Dažniausiai bijodamas neatlikti užduoties, mokinys ją paliks nebaigtą, o gal net nebandys jos spręsti.
Pakeiskime “tai bus lengva” į padrąsinančias ir palaikančias frazes
1. “Per patirtį – į tobulumą”. Tai gali skambėti kaip nuvalkiota frazė, bet ji yra teisinga. Kuo daugiau laiko ir pastangų skiriame tam tikro įgūdžio lavinimui, tuo geriau mes jį įvaldysime. Todėl skatinkite mokinius lavinti įgūdį – savarankiškai, namie, bendraklasių grupėje ar galbūt pasiliekant po pamokų.
2. “Tu gali tai užbaigti”. Visi mokiniai turi sritį, kurioje jiems sekasi. Priminkite mokiniams tai. Pavyzdžiui, jei mokinys stiprus analizuodamas prozą, pasakykite jam, kad šiuos įgūdžius jis gali pritaikyti analizuodamas poemą.
Identifikuotos mokinių sėkmingai atliktos užduotys leis jiems labiau atsipalaiduoti, atliekant daug sunkesnę užduotį. Tai leis mokiniams suprasti, kad jie turi reikalingų gebėjimų atlikti ir sunkesnes užduotis.
3. “Gerai yra įdėti daugiau pastangų”. Jei mokiniui sunku, pasidalinkite savo patirtimi. Nebūtinai tai turi būti tas pats dalykas. Galbūt, jums reikėjo įdėti daugiau pastangų suprasti vokiečių kalbos gramatiką ar pan. Taip parodysite, kad buvote atkaklus ir nepasidavėte pusiaukelėje. Taip pat tai puikus būdas pristatyti augimo mąstyseną. Skirkite laiko pakalbėti apie tai, kad klaidos ir bandymai yra pirmasis žingsnis sprendžiant problemas bet kurioje gyvenimo srityje. Taip parodysite empatiją mokiniams ir leisite suprasti, kad jie yra ne vieni. Be to, turėsite ir šalutinį poveikį – sustiprinsite savo ryšį su mokiniais ir padėsite patirtį jiems sėkmę.
4. “Dabar man tai lengva – bet tai aš darau jau daug metų”. Mokytojai taip pat žmonės, todėl būna, pasako ir atsitiktinių dalykų. Jei taip nutiko, pridėkite prie jau pasakytos frazės “man”. Tokiu būdu pradėsite diskusiją su mokiniais, pasakydami, kad esate esamos srities ekspertas, todėl jums tai yra lengvai suprantama. Jūs studijavote savo dalyką daugelį metų ir todėl turite daugiau patirties nei mokiniai. Gali pridurti, kad puiku, jei mokiniams užduotis ar testas yra lengva, tačiau lygiai taip pat normalu, jei ir ne.
Pakeisdami frazę “juk tai lengva” į paskatinimus ir supratimą, parodysite mokiniams, kad klysti ir įdėti daugiau pastangų, stengiantis suprasti, yra normalu. Taigi, klaidos gali būti produktyvios.