Nuo pat mažumės jei vaikui grūsime salotas, nes jos sveikos, galimai turėsime priešingą efektą – jis nekęs viso maisto, kuris yra žalios spalvos. Ir tik perkopęs 30 ar 40 metų, pamatęs daržovių naudą, iš lėto atras žalumynų valgymo malonumą ir skanumą. Su knygomis yra panašu. Jei knygas vaikas turi skaityti per prievartą, jis tai priims kaip bausmę. Atminkite, net turėdami knygų namuose, jūs nebūtinai jas perskaitysite.
Įmanoma atrasti knygą kaip malonumo šaltinį? Aišku, kad taip.Pabandykite, bet nusiteikite, turėsite kažko atsisakyti. Pasidalinsime idėjomis, kurios gal Jums, o gal ir jūs aplinkos vaikams bus kelias atrasti knygą kaip didelį džiaugsmą.
Skaitykite kas dieną bent 10 minučių. Nusprendę skaityti keletą valandų per dieną, greitai nusivilsite savimi, ypač, jei tai pirmi bandymai įvaldyti skaitymo įgūdžius. Čia kaip ir su bėgimu – jei bandysite niekada nesitreniravę bėgti įveikti maratoną. 10 minučių labai lengvai patampa valandomis.
Skaitykite daug knygų vienu metu. Skamba gana keistai. Iš tiesų mes ne visuomet būname nuotaikoje skaityti vieną ir tą pačią knygą, kartais gali būti labai nuobodu skaityti vis tą pačią knygą. Tai gali būti knygos iš skirtingų sričių, kurios jums įdomios. Pavyzdžiui, viena knyga – saviugda, antra knyga – mokslas, kita – istorija (Lietuvos, Pasaulio ir t.t.), ketvirta – filosofija, penkta – susijusi su jūsų darbu. Beje, šiame sąraše gali būti ir grožinė literatūra. Bet vėl gi tai individualu: yra žmonių, kurie gali skaityti vieną knygą vienu metu. Skaitydami iš lėto atrasite tai, kas jums tinka ir patinka.
Jei knyga nepatinka, neverskite savęs jos baigti. Čia panašiai kaip su daržovių valgymu vaikystėje, kuomet versdavo mus, vaikus, suvalgyti tą nelaimingą brokolį ar kai suaugusieji versdavo pabaigti patiekalą. Tokia patirtis ilgam išlieka vaiko atmintyje ir tik būdamas suaugęs supranta brokolio vertę. Daugeliui vaikų patinka skaityti, bet švietimo sistema iš knygų mylėtojų paverčia knygų nekentėjais. Ir taip iš skaitymo malonumo nukeliaujame į skaitymą kaip bausmę. Nieks neperskaitys per prievartą 75 knygų, bet gali tai padaryti jei tai padarys su malonumu. Taigi, jei jums nepatinka knyga, kurią skaitote, nebeskaitykite toliau. Bet net ir tokią knygą įtraukite į perskaitytų knygų sąrašą.
Neplanuokite, ką skaitysite. Kai kurie žmonės mėgsta eiti į knygynus ir prisipirkti knygų su mintimi, kad jas visas perskaitys. Kiti jas susideda ant stalelio su mintimi, kai perskaitysiu tai, skaitysiu tą ir tą ir pan. Stebėkite save. Jei jaučiate, kad knyga jums suteikė pakankamai žinių, nebeskaitykite panašių knygų. Ar jei knygos tema jūsų nebedomina, savęs versti toliau skaityti nereikėtų. Be to, jūs nežinote, koks bus gyvenimas po 2-3 savaičių. Ir tai apie ką skaitote, jums nebebus aktualu. Pasidarykite taip vadinamą gerai-būtų-perskaityti knygų sąrašą ir imkite knygas iš šio sąrašo, kai būsite tam pasiruošę.
Laiko švaistymą pakeiskite į knygų skaitymo laiką. Kaip atrasti laiko skaitymui, kai esame tokie užimti. Iš tiesų mes daug laiko iššvaistome socialinėms medijoms, televizoriui, video žaidimams ir pan. Jei tą laiką, kurį praleidžiate “skrolindami” socialinius tinklus, skirtumėte skaitymui, tikrai per metus įveiktumėte 75 knygas. Vietoje socialinių tinklų programėlių pagrindiniame ekrane, turėkite e-knygų programėles.
Pradėkite skaityti e-knygas. Daugeliui žmonių labiau patinka popierinės knygos, bet e-knygos leidžia sutaupyti ir nemažai pinigų. Bet yra kitas svarbus privalumas: siekiant įtvirtinti skaitymo įgūdį, jūs turite turėti galimybę skaityti knygas bet kur, tad suprantama, kad 5 popierinių knygų nelabai pasinešiosite. Popierinės knygos tikrai sukuria jaukią atmosferą, bet kol dar tik esate skaitymo įgūdžio ugdyme, e-knygos jums labai padės jį įtvirtinti.
Vienintelis dalykas, kuris gali jus padaryti skaitančiu, tai tik jūsų sprendimas skaityti.