Trumpai, kaip vystosi vaiko smegenys
Vaiko smegenys vystosi vadinamaisiais kritiniais periodais. Pirmasis prasideda apie antruosius gyvenimo metus, o antrasis – paauglystėje. Šių periodų pradžioje padvigubėja neuronų jungčių skaičius. Įdomu, kad 2 metų vaikas turi dvigubai daugiau šių jungčių nei suaugęs žmogus. Šios jungtys pradeda vystytis būtent tose smegenų srityse, kurios yra atsakingos už mokymąsi, o tai leidžia ir mokytis daug greičiau, nei bet kuriame kitame amžiaus tarpsnyje. Todėl visos vaikų patirtys šiame etape turi ilgalaikį efektą jų raidoje.
Kaip jau minėta, pirmasis kritinis periodas prasideda 2-aisiais gyvenimo metais ir tęsiasi iki maždaug 7-rių metų. Tad tai yra itin tinkamas metas padėti visaapimančio mokymosi pagrindus. Žemiau pateikiamos 4 idėjos, kaip padėti vaikui šiame periode.
Skatinkite meilę mokymuisi
Vaikus reikia mokyti mėgautis mokymosi procesu. Tai galima padaryti išbandant naujas veiklas. Svarbu vaikus išmokyti, kad galima suklysti ir, kad klaidos yra normali mokymosi dalis.
Šis etapas tinkamas pradėti vystyti taip vadinamą augimo mąstyseną (growth mindset)- įsitikinimą, kad talentus ir gebėjimus galima vystyti įdedant pastangų. Todėl venkite vaikams “kabinti” etiketes apie jų gabumus. Net toks nekaltas komplimentas kaip “tu toks protingas” yra neproduktyvus. Vietoj to, ugdykite atkaklumą ir sukurkite saugias erdves mokymuisi. Vaikai stebėdami mūsų pačių entuziazmą ir mėgavimąsi procesu, o ne rezultatais, greitai perims šią mąstyseną.
Svarbu plotis, o ne gylis
Kitas būdas išvengti dėmesio sutelkimo į rezultatus yra skatinti plataus mąstymo įgūdį. Tad šiuo etapu vaikui geriausiai išbandyti kuo daugiau veiklų – muziką, skaitymą, sportą, matematiką, meną, mokslą ir kalbas.
Deja, patirties įvairovė dažnai yra nuvertinama. Vieno įgūdžio ugdymas gali būti naudingas tik keliais atvejais. Tačiau šiais laikais mūsų visuomenei reikalingi individai, turintys įvairius įgūdžius, gebantys mąstyti kūrybiškai ir abstrakčiai. Vaikų smegenys šiame smegenų vystymosi etape (2-7 m.) yra pasiruošusios sugerti informaciją iš įvairių šaltinių ir veiklų. Po šio periodo, vaikai turės daug laiko specializuotis kurioje nors iš jam patinkančių veiklų.
Nepamirškite vaiko emocijų
Mes norime, kad mūsų vaikai skaitytų ir spręstų matematikos užduotis, bet esame linkę pamiršti vaiko emocijas. Todėl svarbu ugdyti ne tik vaiko kognityvinius gebėjimus, bet ir tokius įgūdžius kaip gerumas, empatija ir bendradarbiavimas.
Empatijos ugdymas prasideda nuo gebėjimo įvardinti savo jausmus: “Man liūdna”. Ir paaiškinti, dėl ko taip jaučiamasi: “Man liūdna, nes norėjau saldainio, ir tu man jo nedavei”. Kai vaikas išmoksta įvardinti ir paaiškinti savo jausmus, galima pereiti prie kito žmogaus jausmų įvardinimo.
Gerumą galima ugdyti įtraukiant vaiką į suaugusiųjų savanorišką veiklą. Toks paprastas ir kasdienis dalykas kaip namų ruoša, įtraukiant ir vaikus, padeda vystyti pagalbos ir dėmesingumo įgūdžius.
Viskas rimta ir iki mokyklos
Šiuo pirmuoju vystymosi kritiniu periodu vaiko smegenys gali absorbuoti neįprastai daug informacijos. Jei inteligentiškumas yra gebėjimas mokytis, tai vaikai, būdami 2-7 m. amžiaus yra patys inteligentiškiausi žmonės planetoje.
Tačiau ne visi gebėjimai nevienodai gerai vystosi pasibaigus šiam etapui. Pavyzdžiui, šio periodo metu vaikai labiausiai imlūs kalboms, todėl jie taip lengvai išmoksta antros kalbos. Tačiau vaikui pasiekus 8 metus, kalbos mokymosi gebėjimai mažėja. Tai būdinga ir muzikiniams gebėjimams.
Ką norime pasakyti? Kad mokymasis iki mokyklos yra toks pats rimtas. Tai nėra tik etapas, kai ruošiamasi “rimtesniam” mokymuisi mokykloje. Bet iš kitos pusės mokymasis pas 2-7 metų vaikus neturi pavirsti į kietą darbą. Mėgaukitės. Ir mokykitės.