Ne. Nors iš šalies pasižiūrėjus, ir ten yra žmonės, ir ten. Paprastai grupės yra laikoma tai, kur yra du ir daugiau žmonių, kurie tarpusavyje bendrauja ir yra vienas nuo kito priklausomi, galimai siekia tam tikro bendro tikslo.
Pasižiūrėkime daugiau šiuos skirtumus darbo aplinkoje. Tai viena vadinsime darbo grupė, kita – darbo komanda. Darbo grupės pagrindinis kriterijus yra informacijos dalinimasis bei galimai bendrų sprendimų priėmimas, kad paskui kiekvienas individualiai galėtų gerai atlikti savo užduotis. Darbo grupės rezultatas – tai jos atskirų grupės narių suma. Paprastai grupėje nėra svarbu, kokie yra tarpusavio santykiai, išskyrus tik tuomet, kai yra dalinamąsi informacija ar priimami sprendimai. Viskas paskui vyksta individualiai.
Darbo komanda jau yra labai priklausoma nuo taip vadinamos tarpusavio sinergijos. Pasižiūrėkime į šį terminą atidžiau. Sinergija – tai dviejų ar daugiau vienetų (žmonių, organizacijų, skyrių) bendra veikla, kurios efektyvumas kyla dėl tarpusavio pozityvios interakcijos, atmosferos, tuo sukurdama didesnį rezultatyvumą. O tai yra daugiau, nei atskirų vienetų rezultatų suma. (1)
Komandose jau atsiranda kiti svarbūs dalykai, į kuriuos būtina kreipti dėmesį. Vienas iš jų – kolektyvinės darbo ir tarpusavio elgesio normos, kurios yra priimamos kartu. Komandoje mes jau galime aiškiai pasakyti, ko mes tikimės vienas iš kito. Taip pat čia galime ir turime kalbėtis apie tai, kas vyksta tarp mūsų. Taip pat esame susitarę, kaip yra priimami sprendimai. Taigi darbo komandos yra paremtos simbioze ir tarpusavio santykių kokybe.
Pastaruoju laikotarpiu Jums turbūt tenka vis daugiau girdėti žodį – “komandinis darbas”. Taip, tai taip gerai skamba. Bet jis reikalauja daugiau investicijų. Ypatingai laiko investicijų į tokias temas, kurios anksčiau nebuvo įprastos pokalbių temos. Tai yra tarpusavio santykiai. Čia kartu atsiranda dar vienas terminas pavadinimu potencialas. Jis reiškia, kad mokyklos, komisariatai, įstaigos turi atrasti, kuris darbuotojas su kuriuo gali sukurti didesnį potencialą (rezultatą, veiklos efektyvumą), teisingai parenkant komandos narius. Potencialas – tai padidėjęs rezultatyvumas, nedidinant investicijų.
Atsiminkime, grupę pavadinus komanda jos rezultatyvumas iš karto nepadidėja. Komandos suformavimas užima laiko, mes turime taip pat sekti, ar atsiranda reikalingi komandoms būdingi kriterijai.
Ir pabaigai apibendrinkime, kaip atpažinti grupę ir komandą.
Grupė: susirinkimai (buvimas kartu yra dėl vieno tikslo) skirti apsikeisti informacija, irformuoti apie sprendimus, priimti juos pagal nustatytą tvarką, tarpusavio santykiai nėra vertinami, kartais net skatinami neigiami santykiai dėl keliamos konkurencijos, kiekvienas atsiskaito tik už save ir savo rezultatus, kiekvienas lavina savo gebėjimus.
Komanda: nariai veikia kartu, buvimas kartu tampa savotiškas tikslas, yra formuojamas pozityvus tarpusavio santykis, kad gautųsi sinergiškas bedradarbiavimas, atsiskaito kiekvienas už save ir už visą komandą, komandos nariai nuolat aptaria ir seka vienas kito gebėjimus.
O pas jus darbe yra komandos?
Varčiau ir skaičiau:
- http://www.businessdictionary.com/definition/synergy.html
- St.P.Robbins, T. A. Judge. Organizational behavior. 2015