Pastebiu, kad vis tiek gana dažnai laikausi įsikibusi senų įsitikinimų. Atsineštų iš vaikystės, mokyklos. Ir tai nėra vien tik mokyklinės žinios. Turiu omeny apskritai mūsų mąstymą ir tai, kiek mes linkę pergalvoti tam tikras nuostatas. Pastaraisiais metais kaip niekada daug vyksta įsitikinimų ir tikėjimų karų. Žinoma, viduramžiais jų irgi vyko. Ir ne tik viduramžiais. Kai tik žmogus pradėjo mąstyti, šie karai ir prasidėjo. Tik šiais laikais tai labai matoma. Socialinės medijos tapo tomis statinėmis, ant kurių gali užlipti kiekvienas, gebantis suregzti nors kokią mintį. Mes ginčijamės apie viską: skiepai, politinės pažiūros, investavimas. Ir mano galva didžiausiu kovos lauku tapo – sveikata, o ypač mityba.
Prisipažinsiu, kai kurios temos ir manyje sukelia įtūžį ir pyktį, kai pašnekovas pasako tai, su kuo nesutinku ar žinau, kad jis klysta. Porą kartų leidau emocijoms paimti viršų. Nenoriu tuo teigti, kad pašnekovai neteisūs, o aš – teisi. Tik tuomet pagalvojau, kad norėčiau išmokti išklausyti kitą nuomonę turintį žmogų ramiai, nepuolus jam draskyti akių. Noriu gebėti pakeisti įsitikinimus, nebijodama išduoti savęs. Gebėti pergalvoti ir permąstyti. Ir tokią galimybę gavau. Tai Adam Grant knyga „Pagalvokite dar kartą“. Jos paantraštė skamba taip: „Kaip svarbu žinoti tai, ko nežinai“. Aš išdrįsčiau pridėti dar vieną paantraštę: „Kaip svarbu žinoti tai, kad nežinai“. Knygą skaičiau lėtai, permąstydama kiekvieną pateiktą idėją ar tyrimą. Dievinu tokias knygas. Tai knygos, kurioms reikia skirti laiko ir dėmesio. Išjungti dirgiklius ir trukdžius.
Ši knyga ir yra apie gebėjimą pergalvoti nuostatas, idėjas, sprendimus ir pan. Autorius pateikia tokį palyginimą, kad mes savo daiktus atnaujiname su džiaugsmu ir ilgai nesvarstydami. Tačiau taip lengvai nesielgiame su savo turimomis žiniomis ir įsitikinimais. Man labai įstrigo autoriaus siūlomas naujas kognityvinis įgūdis: „gebėjimas pagalvoti iš naujo, pamiršus ką esi išmokęs“. Adam Grant siūlo savyje ugdyti „mokslininko“ požiūrį ir mažinti „pamokslininko“, „prokuroro“ ir „politiko“ požiūrius. O kaip tai padaryti sužinosite perskaitę ir pastudijavę šią knygą. Žinoma, ir nepamirškite pamiršti tai, ko išmoksite.