Socialinėje psichologijoje yra tokia sąvoka kaip ‘prožektoriaus efektas’ (ang. “spotlight effect”). Tai reiškia, kad dažnai pervertiname, kiek daug kiti žmonės mąsto apie mus ar pastebi mus. Tiesa ta, kad visiems tiek daug rūpi jų pačių gyvenimai, kad jie retai kada galvoja apie mūsų problemas. Noriu pasidalinti viena mintimi, kuri dažnai paskutiniu metu iškyla: neleisk lūkesčiams, ką kiti tau turi padaryti, tuščiai laukti jų išsipildymo.
1999-ais metais žurnale “Current Directions in Psychological Science” grupė tyrinėtojų tiksliau aprašė šį fenomeną. Mokslininkai teigia, kad daugelis iš mūsų paskęstame savo mintyse. Nesvarbu, ar išgyvename sėkmę, ar gėdingą nelaimę, dažniausiai esame susikoncentravę ties tuo, kas vyksta su mumis, į jo reikšmę mūsų gyvenimui, labai daug galvojame, kaip tai atrodo kitiems. Kiekvienas iš mūsų esame savo visatos centras.
Bet būtent dėl šios priežasties mes galime ir nematyti, kad kiti apie mus tiek negalvoja, net jeigu mes atrodome jiems svarbūs. Tyrimas su nešiojama palaidine ir keistu vaizdu ant jos parodė, kad vos ne dvigubai pervertiname, kiek mus pastebi ir kiek atsimena.
Žinoma, tai nereiškia, kad kiti apie mus negalvoja visai. Kai kurie žmonės mūsų gyvenime (šeimos nariai, artimi draugai) galvoja apie mus dažnai ir giliai. Tačiau pažįstamieji, kolegos ar praeiviai gali mūsų nepastebėti ar pagalvoti apie mus ne ilgiau nei akimirką.
Svarbu prisiminti, kad mūsų suvokimas, kaip dažnai kiti žmonės mūsų pastebi ar apie mus galvoja, gali būti pervertintas. Tai gali padėti sumažinti socialinę įtampą ar nerimą dėl to, kaip mes atrodome ar elgiamės viešumoje.