Lietuvoje kiekvienais metais nėštumą nutraukia beveik tūkstantis paauglių. Skaičius nemažas. Nors nepaisant skaičiaus kiekviena istorija yra didelė ir neretai skausminga. Ir nebūtinai tai turi būti paauglės istorija, skausmas gali lydėti bet kurią suaugusią moterį. Lietuvoje yra šaunus krizinio nėštumo centras, kur vienoje vietoje galima paskaityti merginų ir moterų pasidalinimų apie asmeninius išgyvenimus.
Kas gi yra krizinis nėštumas? Tai nėštumas, kurio mergina ar moteris nenorėjo ir neplanavo, kuris sukelia poros santykių krizę, asmeninio požiūrio į save sunkius išgyvenimus. Tai gali būti ir priešingai, kai nori susilaukti vaiko, bet niekaip neišeina pastoti, o pastojus gali įvykti persileidimas. Pats žodis “krizinis” jau sako apie sunkius jausmus.
Beje, ne visos merginos ir moterys, kurios pastojusios nenori naujos gyvybės, turi taip vadinamą krizinį nėštumą. Taip, tai bus nemalonumas, problema, bet ne jausmų ar gyvenimo “duobė”, pakertanti moterį bent jau tuo metu. O gali būti ir priešingai, laukiame kūdikio, bet visgi nėštumas yra krizinis, nes tarkime, pamatome, kaip būsimos mamos tėvai, ar būsimasis tėtis aiškiai rodo neigiamą nusistatymą dėl ateinančio vaiko. O jeigu griūva darbo ar studijų planai, jei tenka atšaukti projektus… Taigi, nors realiai nėštumas turėtų absoliučiai daugeliu atveju būti džiaugsmas, jis gali tapti ir krize.
Gydytojai sako, kad krizinis nėštumas nebūtinai būdingas tik jaunoms merginoms ar netekėjusioms moterims, kurios nelaukė ar neplanavo (pvz. Virgilijus Rudzinskas iš Kauno ligoninės Akušerijos ir ginekologijos skyriaus, Gimtoji žemė, 2021 Nr. 50), pasirodo, Lietuvoje yra nemažai moterų, kurios jau turi vaikų, bet dar to vieno papildomo visai nenori. Taip, galime pasakyti argumentą apie gyvybę (kad ir negimęs vaikas jau yra žmogus), bet moteriai tai gali būti tik papildomas pastūmimas link krizinės būsenos. Tai tik sukels dar didesnį kaltės jausmą su savęs plakimu, kokia ji negera.
Tokiais momentais ir tampa labai svarbu, ar mergina gali atvirai kalbėtis su sau patikimu žmogumi. Šaunu, jei tai yra vaiko tėvas (jeigu jis pats nėra krizėje). Smagu, jei merginos tėvai gali palaikyti, bet kartu išsaugoti moters laisvę priimti jai geriausią sprendimą ar gimdyti, ar nutraukti nėštumą. Vėl pagirsiu krizinio nėštumo centrą, kurie turi specialistų tinklą po visą Lietuvą, pabandykite paskambinti (+370 603 57912) ar parašyti (pagalba@neplanuotasnestumas.lt). Aš pabaigai noriu daugiau pasvarstyti apie mokyklos ir mokytojo vaidmenį.
Jeigu mergina neturi su kuo atvirai pakalbėti (beje juo galėtų būti psichikos sveikatos centruose dirbantys medicinos psichologai, o norint kreiptis čia, šeimos gydytojo siuntimo nereikia), klasės vadovas ar kitas patikimas mokytojas bei mokyklos psichologas gali būti tuo palydinčių asmeniu per sunkius jausmus ar patarėju priimant sudėtingą sprendimą. Taip, mes mokytojai galime tapti itin svarbiais žmonėmis tam tikrais jaunimo momentais. Aišku, greičiausiai jaunuolis ar panelė neateis taip su konsultaciniu klausimu (nors ir taip gali nutikti), jis ar ji daugiau lyg tarp kitko paklaus apie temą. Pavyzdžiui, ką mokytoja galvoja apie abortą, kodėl vyrai palieka nėščias, ir panašiai. Nusiteikime, net tokie nekalti klausimai per pertrauką gali slėpti itin svarbius klausimus mūsų moksleiviams ar studentams. Aišku, čia svarbu neskubėti sakyti savo asmeninio požiūrio, o daugiau parodyti, kad kai kurios situacijos yra tikrai sudėtingos, jos neturi lengvų išeičių. Ir kylantys sunkūs jausmai yra tikrai normalu. Tokių trumpų pokalbių metu svarbu parodyti, kaip dėliotis sau argumentus, prieš priimant sprendimus. Ir skatinti, kad asmeninis sprendimas yra vienas iš svarbiausių dalių. O palaikymo prašymas ir sunkūs jausmai – labai žmogiška.
Aišku, visgi čia tampa labai svarbus mokyklos gebėjimo kokybiškai įgyvendinti lytiškumo ugdymo programų tikslus. Nes kalbėjimas apie seksą, intymumą, porų gyvenimą, kūno pokyčius paskatins mūsų jaunąją kartą ne tik atsakingiau priimti sprendimus, bet ir paprasčiausiai kalbėtis tema, kuri neretai vis dar yra tabu. Mokytojai, ar mums ši tema vis dar tabu?