Norime išmokti groti instrumentu, mėtyti krepšinio kamuolį, plaukti – turime dažnai praktikuotis. Tai mes žinome. Bet vienas iš tyrimų atskleidė, kad yra pagerintas būdas išmokti efektyviau. Beveik du kartus.
Atsakymas yra paprastas – pramokus atlikti tam tikrą veiksmą, jį reiktų kartoti truputį pakeičiant, truputį kitaip varijuojant, nebandyti atlikti visiškai identiškai. John Hopkins universitete (2016) atlikto tyrimo metu 86 tiriamieji mokėsi motorinio įgūdžio – vedžiojo kursorių ekrane, spausdami tam tikrą įrenginį (reikėjo pramokti). Po šešių praktikavimosi valandų tiriamieji buvo suskirstyti į grupes. Vieni nieko nedarė, kiti karto tą patį gebėjimą, treti – atlikdavo tą patį gebėjimą vis truputį kitaip. Būtent trečioji grupė parodė dukart geresnius rezultatus vėliau.
Išvada paprasta – geriau ne iš eilės taip pat kartoti mokymo procesą (tarkime, groti su pianinu tam tikrą melodiją, mėtyti į krepšį kamuolį), o geriau vis truputį kitaip tai daryti. Pakitimas neturi būti didelis. Kita oktava, truputį kitaip atsisėdus….
Kai mes ką nors pramokstame ar įsimename, reikia duoti smegenims pailsėti (bent šešias valandas, labai gerai padeda miegas). Tada iš naujo atgaminti įsimintus dalykus (ką paprastai darome, kai norime geriau išmokti), bet truputį kitokiu būdu, pavyzdžiui, darant atvirkščiai). Kodėl? Nes kai smegenys atgamina įrašą ir vėl taip pat įrašo, tai neįsirašo taip giliai, kaip bandant įsimintą dalyką perrašyti truputį kitaip. Moksliškai tai vadinasi rekonsolidacija (gal tiktų pavadinimas perkonsolidavimas, kitoks perrašymas perdėliojant baltymus smegenyse). Ir tas kitoks perdėliojimas stipriau aktyvina smegenis, taip giliau įrašo žinias ar motorinius įgūdžius. O tada vėl suteikite šešių valandų pauzę, kad įsiminti dalykai geriau konsoliduotusi (įsimintume).
Reiktų nepamiršti, kad kartojant kokį nors įgūdį lavinamo įgūdžio pasikeitimas turi būti nedidelis. Nes kitaip realiai jūs savo smegenis lavinsite jau naujo įgūdžio ar žinių. Pavyzdžiui, pratimą atlikti truputį greičiau, truputį lėčiau, truputį pritūpus, kita tonacija ir pan.
Gero pagerinto mokymosi. Kartoti vis tiek reikės.
Varčiau: